Prvo su redom padali u komu, a onda je skočio broj šlogova, TRI su razloga

Milan Petrović avatar

Noć između ponedeljka i utorka bila je posebno izazovna za lekare Hitne pomoći koji su se suočili sa porastom pacijenata sa simptomima moždanog udara. Specijalista opšte medicine, dr Biserka Obradović, istakla je da promena vremena i drugi faktori imaju značajan uticaj na ovaj porast pacijenata. Dr Ivana Stefanović iz Hitne pomoći je saopštila da je granica za moždani udar sve niža, sa pacijentima koji su imali između 50 i 60 godina, što je izazvalo zabrinutost među medicinskim stručnjacima.

Prethodne noći, lekari su zabeležili veći broj pacijenata koji su upali u hipoglikemiju, padajući u komu zbog niskog nivoa šećera u krvi. Prof. dr Katarina Lalić je istakla da hipoglikemija može dovesti do gubitka svesti i može se javiti u bilo koje doba dana ili noći. Dr Biserka Obradović je objasnila da su klimatski faktori poput promene atmosferskog pritiska, grmljavine, munja, električnog pražnjenja i kiše uticali na porast ova dva zdravstvena problema.

Ključni simptomi moždanog udara su asimetrija lica, padanje jedne ruke i promena u govoru, dok stres može dovesti do sužavanja krvnih sudova i hormonalnog disbalansa. Doktorka Obradović savetuje redovno uzimanje terapije i praćenje krvnog pritiska, kao i dodatnu terapiju u slučaju skoka krvnog pritiska. Hitna medicinska intervencija je neophodna u slučaju simptoma moždanog udara ili srčanog udara.

Kada je reč o infarktu, simptomi mogu uključivati jak bol iza grudne kosti i hladno preznojavanje, zahtevajući hitnu medicinsku intervenciju. Dr Obradović preporučuje stavljanje hladnog peškira na vrat kao prvu pomoć kod kuće za simptome moždanog udara, dok simptomi infarkta zahtevaju hitnu medicinsku intervenciju.

Promene u vremenskim uslovima, kao što su promena atmosferskog pritiska, grmljavina, munje, električno pražnjenje i kiša mogu imati ozbiljan uticaj na zdravstveno stanje ljudi. Profesorica dr Katarina Lalić upozorava da je važno obratiti pažnju na ove faktore kako bi se prevenirali zdravstveni problemi poput moždanog udara i hipoglikemije. Brza reakcija i odlazak kod lekara u slučaju simptoma su od presudne važnosti za sprečavanje ozbiljnih zdravstvenih komplikacija.

Na kraju, važno je naglasiti da zdravlje treba shvatiti ozbiljno i da je prevencija ključna za očuvanje dobrobiti. Promene u vremenskim uslovima mogu imati nepredvidive posledice na zdravlje ljudi, stoga je važno pratiti svoje zdravstveno stanje i reagovati na prve simptome koji mogu ukazivati na ozbiljan zdravstveni problem poput moždanog udara ili infarkta. Obratite se lekaru ako primetite bilo kakve simptome i budite proaktivni u brizi o svom zdravlju.

Milan Petrović avatar