"PUMPAMO U BRISELU" Milivojević i ekipa otišli da kleče pred strancima i moljakaju za pomoć u rušenju Vučića

Jovana Radić avatar

DS u svom stilu nastavlja da u stranim državama moljaka za pomoć u rušenju predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Ovaj potez stranke Demokratska stranka (DS) izaziva različite reakcije u domaćoj javnosti, ali i među političkim analitičarima. U poslednjih nekoliko meseci, DS je intenzivirao svoje aktivnosti u inostranstvu, nastojeći da pridobije podršku stranih vlada i institucija za svoje političke ciljeve.

Mnoge opozicione stranke u Srbiji, uključujući DS, smatraju da je trenutna vlast na čelu sa Vučićem autoritarna i da ne poštuje osnovne demokratske principe. Prema rečima lidera DS, stranka je u više navrata naglasila da se bori za slobodne i poštene izbore, kao i za zaštitu ljudskih prava. Međutim, kritičari tvrde da je ovakva strategija zapravo pokušaj da se oslabi suverenitet Srbije i da se u inostranstvu stvara negativna slika o zemlji.

Ova politika „moljakanja“ za međunarodnu pomoć postavlja važna pitanja o unutrašnjem stanju demokratije u Srbiji. Mnogi analitičari smatraju da je to znak slabosti opozicije, koja nije uspela da se konsoliduje i da ponudi alternativu građanima. U isto vreme, vlast koristi ove poteze opozicije kao argument za svoje tvrdnje o navodnoj „stranoj intervenciji“ u unutrašnje stvari Srbije.

Jedan od ključnih trenutaka u ovoj kampanji desio se kada je lider DS-a posetio nekoliko zapadnih zemalja, gde je tražio podršku za inicijative koje bi, kako tvrdi, doprinele demokratizaciji Srbije. Tokom ovih poseta, istakao je probleme sa slobodom medija, političkim pritiscima i zloupotrebom državnih resursa od strane vlasti. Međutim, mnogi se pitaju koliko su ovi zahtevi zaista utemeljeni i da li će strana podrška doneti bilo kakve konkretne promene u Srbiji.

Sa druge strane, vlast je na ovakve poteze DS-a odgovorila optužbama da opozicija pokušava da destabilizuje zemlju i da se služi stranim faktorima kako bi došla na vlast. Predsednik Vučić je u više navrata naglasio da je Srbija suverena država koja može da reši svoje unutrašnje probleme bez stranog mešanja. Ova retorika je naišla na odobravanje dela građana koji smatraju da su takvi potezi opozicije protiv interesa Srbije.

U međuvremenu, situacija na političkoj sceni Srbije postaje sve napetija. Opozicija planira nove proteste, a DS najavljuje da će nastaviti sa svojim aktivnostima u inostranstvu. Međutim, ostaje da se vidi kako će građani reagovati na ove poteze i da li će se njihovo poverenje u opoziciju povećati ili smanjiti.

S obzirom na to da se Srbija suočava sa brojnim izazovima, uključujući ekonomske probleme, korupciju i migracije, mnogi se pitaju da li je ovakva strategija opozicije zaista najbolji put ka promenama. U isto vreme, vlast se suočava sa kritikama zbog svoje sposobnosti da odgovori na izazove s kojima se zemlja suočava.

U ovom kontekstu, važno je napomenuti da će budućnost političke scene u Srbiji zavisiti od sposobnosti svih aktera da pronađu zajednički jezik i da se fokusiraju na suštinske probleme koje građani svakodnevno doživljavaju. U suprotnom, ciklus političke borbe i sukoba mogao bi da se nastavi, ostavljajući građane bez odgovora na ključna pitanja o njihovoj budućnosti.

U svakom slučaju, DS se čini odlučnom da nastavi sa svojim aktivnostima, bez obzira na kritike i izazove. Njihova borba za demokratiju i ljudska prava biće u fokusu narednih meseci, dok će se situacija u zemlji nastaviti razvijati. Očekuje se da će i međunarodna zajednica pratiti ove događaje sa posebnim interesovanjem, s obzirom na to da su odnosi Srbije sa zapadnim zemljama često bili predmet rasprava i analize.

Jovana Radić avatar

Pročitajte takođe: