Hitna pomoć je danas imala pune ruke posla zbog tropskih vrućina koje su zadesile Beograd. Prema informacijama iz Hitne pomoći, njihove ekipe su intervenisale čak 145 puta, od toga 44 puta na javnom mestu. Najveći broj ovih intervencija je bio povezan sa visokom temperaturom, što je dovelo do problema sa zdravljem građana.
Koordinator smene u Hitnoj pomoći Beograd, doktorka Biljana Đurić, je istakla da je u proteklih nekoliko dana primetan porast poziva ove službe zbog vrućine. Ona je savetovala najstarije sugrađane i hronične bolesnike da izbegavaju izlazak napolje u periodu između 11 i 17 časova, kada su temperature najviše. Takođe, apelovala je na sve građane da uvek sa sobom nose vodu kako bi se adekvatno hidrirali i izbegli dehidrataciju.
Osim problema sa visokom temperaturom, Hitna pomoć je tokom dana imala intervencije i zbog stresa, povišenog pritiska, bolesti pluća, ali i COVID-19. Građani su upozoreni da se pridržavaju saveta zdravstvenih radnika i da se pridržavaju mera zaštite u ovoj situaciji.
Ovo nije prvi put da Hitna pomoć ima veliki broj intervencija zbog vrućina. Svake godine, tokom letnjih meseci, ova služba je pod povećanim pritiskom zbog zdravstvenih problema koje donosi ekstremna toplota. Zbog toga je važno da građani budu svesni rizika koji sa sobom nose visoke temperature i da preduzmu odgovarajuće mere predostrožnosti kako bi zaštitili svoje zdravlje.
Ukoliko primetite bilo kakve simptome koji ukazuju na toplotni udar ili dehidrataciju, hitno se obratite zdravstvenim ustanovama i potražite pomoć. Važno je da brzo reagujete u ovakvim situacijama kako biste sprečili ozbiljne posledice po zdravlje.
Preventiva je ključna kada su u pitanju ekstremne temperature i njihov uticaj na zdravlje. Osim nošenja vode i izbegavanja izlaganja direktnom suncu u najtoplijem delu dana, važno je nositi lagodu i prozračnu odeću, koristiti kreme sa zaštitnim faktorom, kao i redovno tuširanje i hlađenje tela.
Hitna pomoć je tu da pruži pomoć i podršku građanima u nevolji, ali je važno da i sami budemo odgovorni prema svom zdravlju i dobrobiti. Budimo svesni rizika koje ekstremne temperature donose i preduzmimo sve neophodne korake kako bismo se zaštitili.
Ukoliko se situacija sa vrućinama i zdravstvenim problemima nastavi, Hitna pomoć će biti angažovana u punom kapacitetu kako bi pružila adekvatnu pomoć građanima. Važno je da se pridržavamo saveta zdravstvenih stručnjaka i da se ponašamo odgovorno u ovakvim situacijama kako bismo sačuvali svoje zdravlje i dobrobit.