Na krovovima objekata u okviru Rafinerije nafte Pančevo, nedavno je puštena u rad solarna elektrana snage 610 kWp, odnosno 550 kW priključne snage na električnu mrežu. Ova informacija je objavljena od strane Naftne industrije Srbije (NIS), koja očekuje godišnju proizvodnju elektrane od 656 MWh. Solarni sistem se sastoji od 1.053 fotonaponska panela snage 580 Wp i 13 invertora sa zbirnom nominalnom snagom od 500 kW.
Proizvedena električna energija biće korišćena za potrebe pančevačke rafinerije. Izgradnja solarne elektrane započela je u aprilu 2024. godine i realizovana je na krovovima pet objekata unutar prerađivačkog kompleksa NIS-a. Nenad Pavlović iz NIS-a je istakao da instaliranje solarnih panela u industrijskom okruženju predstavlja značajan tehnički izazov, ali i korak napred u ozelenjavanju proizvodnje u rafineriji.
„Pružene su najsavremenije tehnologije za optimizaciju i monitoring proizvodnje, a najvažnije je postizanje maksimalne bezbednosti rada,“ rekao je Pavlović. Ovaj projekat je deo šire strategije kompanije usmerene na smanjenje ugljeničnog otiska i predstavlja rezultat strateškog opredeljenja NIS-a ka diversifikaciji poslovanja u pravcu zelene energije. Vrednost investicije iznosi više od 38 miliona dinara, a očekuje se godišnje smanjenje emisije ugljen-dioksida za oko 700 tona.
NIS je naveo da je Rafinerija nafte Pančevo jedna od najmodernijih i najzelenijih u ovom delu Evrope. Realizacijom ovog projekta, kompanija nastavlja da bude lider u primeni zelenih tehnologija. Ovaj projekat predstavlja samo jedan od mnogih koraka koje NIS preduzima u cilju razvoja obnovljivih izvora energije. Tokom prethodne godine, kompanija je takođe otvorila solarne elektrane na poslovnoj zgradi u Novom Sadu, skladištu derivata nafte, kao i u Pogonu za proizvodnju pijaće vode u Jazaku. Pored toga, fotonaponske elektrane su izgrađene na 45 benzinskih stanica širom Srbije.
NIS planira da nastavi sa realizacijom projekata u oblasti solarnih tehnologija i drugih vrsta zelene energije, čime se dodatno potvrđuje njihova posvećenost održivom razvoju i smanjenju negativnog uticaja na životnu sredinu. Ovaj projekat ne samo da doprinosi smanjenju emisije štetnih gasova, već i postavlja temelje za buduće investicije u obnovljive izvore energije, čime se stvara održiviji model poslovanja u industriji nafte i gasa.
U svetlu globalnih napora za borbu protiv klimatskih promena, ovakvi projekti su od izuzetne važnosti. NIS se pozicionira kao odgovorna kompanija koja prepoznaje značaj prelaska na zelene tehnologije i obnovljive izvore energije, a ova nova solarna elektrana u Pančevu je korak ka ostvarenju tih ciljeva.