Putnici sve češće koriste sistem „kupi sada, plati kasnije“

Milan Petrović avatar

Sve veći broj putnika koristi usluge „kupi sada, plati kasnije“ (BNPL) za plaćanje letova, hotela i krstarenja na rate, često bez kamata ili naknada za kašnjenje. Ovaj trend je posebno prisutan među generacijom Z i milenijalcima, koji često biraju BNPL planove za putovanja, uključujući i događaje uživo, ali sa sobom nosi određene rizike.

Kristin Herman, jedna od korisnica ovih usluga, ističe da joj je BNPL pomogao da plati let za Majami u poslednjem trenutku, naglašavajući brzu obradu i odsustvo početnih troškova. Međutim, propustila je jednu ratu, što je dovelo do dodatnih troškova. Rane Teo, s druge strane, koristi BNPL kako bi podelio troškove vikend odmora sa porodicom na indonežanskom ostrvu Batam, opisujući iskustvo kao „lako i praktično“.

Prema podacima kompanija kao što su Klarna i Affirm, putničke rezervacije putem BNPL-a su značajno porasle. Klarna je zabeležila 50% povećanja, dok je Affirm prijavio 38% rasta obima transakcija za putovanja i ulaznice, što ukazuje na sve veću popularnost ovog načina plaćanja. U 2025. godini, skoro svaki peti američki putnik planira da koristi BNPL uslugu za letnji odmor, prema izveštaju sa sajta NerdWallet.

Generacija Z i milenijalsi se odlučuju za BNPL zbog većih dostupnosti i ponuda koje se obraćaju njihovoj demografskoj grupi. Uočen je i trend korišćenja BNPL-a za plaćanje ulaznica za događaje uživo, gde oko 60% kupaca festivala Coachella koristi ovu opciju, čak i uz dodatne troškove obrade.

Međutim, stručnjaci upozoravaju na potencijalne rizike korišćenja BNPL-a. Sunil Sačdev, direktor u Fiserv-u, ističe da BNPL može biti koristan alat za finansiranje putovanja, ali samo ako se koristi odgovorno. Naglašava da je važno biti svestan da se dugovi mogu brzo nagomilati, kao što pokazuje istraživanje američkog Biroa za finansijsku zaštitu potrošača, prema kojem je 63% korisnika BNPL-a imalo više od jednog aktivnog kredita u isto vreme.

Andrew Lokenot, osnivač TheFinanceNewsletter.com, dodaje da mnogi koriste BNPL za osnovne troškove putovanja, poput porodičnih poseta i svadbi. On upozorava da ovi krediti ne nude fleksibilnost, a kazne za propuštene rate mogu značajno uticati na kreditni rejting korisnika.

Na kraju, stručnjaci ističu da nije svaka BNPL kompanija ista. Na primer, Affirm ne naplaćuje kašnjenja i pažljivo proverava korisnike, dok su drugi pružaoci manje rigorozni. Džeki Stil, planer putovanja, primećuje da sve više putnika koristi BNPL da bi sebi omogućili putovanja koja možda ne bi mogli priuštiti odmah.

U svetlu ovih informacija, važno je da putnici razmotre sve aspekte korišćenja BNPL-a i da se osiguraju da su u mogućnosti da izmiruju svoje obaveze, kako bi izbegli potencijalne finansijske probleme u budućnosti.

Milan Petrović avatar