Poslanik Srpske napredne stranke Milan Radin, koji je angažovan na praćenju izbornog procesa u Nemačkoj ispred Narodne skupštine, izjavio je večeras da ne postoje značajna iznenađenja posle objave projekcija rezultata izbora u toj zemlji. Prema njegovim rečima, Hrišćansko-demokratska unija (CDU) i Hrišćansko-socijalna unija (CSU) su na prvom mestu, što je očekivano s obzirom na političku situaciju.
Radin je u razgovoru za Tanjug naglasio da je još uvek prerano prognozirati eventualne koalicije, ali se može naslutiti da bi stabilnost Nemačke mogla zavisiti od formiranja „velike koalicije“, što znači saradnju dve najveće stranke. On je ukazao na to da tročlane koalicije, kao što su one koje su prethodno formirale Socijaldemokratska partija (SPD), Zeleni i Liberali, nisu bile najstabilnije.
Izborni proces u Nemačkoj, prema njegovim rečima, značajno se razlikuje od onog u Srbiji, a primetno je i manje učešće političkih stranaka u samom izbornom procesu. Tokom izborne kampanje, zabeleženi su protesti protiv desničarske stranke Alternativa za Nemačku (AfD), kao i pokušaji zabrane njenog delovanja. Radin je istakao da je formiran tzv. „zaštitni zid“ od strane drugih stranaka u cilju suzbijanja AfD.
Na pitanje o uslovima za zabranu delovanja političke stranke u Nemačkoj, Radin je objasnio da Ustav predviđa samo dve situacije. Prva se odnosi na stranke koje koriste nedemokratske metode, poput blokade puteva, dok bi druga situacija bila nepoštovanje ustavnih granica Nemačke. Radin je naglasio da AfD ne ispunjava nijedan od ovih uslova, te da je odluka o eventualnoj zabrani na Vrhovnom sudu Nemačke.
Prema prvim izlaznim anketama, Hrišćansko-demokratska unija (CDU/CSU) predvođena Fridrihom Mercom prednjači sa 29% osvojenih glasova na vanrednim parlamentarnim izborima, dok je AfD na drugom mestu sa 19,5%. Socijaldemokratska partija (SPD), koju predvodi dosadašnji kancelar Olaf Šolc, beleži svoj najgori rezultat sa 16% glasova. Zeleni su osvojili 13,5%, dok se stranka Levice nalazi na petom mestu sa 8,5%.
Ove brojke ukazuju na moguće promene u političkom pejzažu Nemačke. Radin je naglasio da je teško predvideti kako će se dalje razvijati politička scena, posebno u svetlu nestabilnosti koju su pokazale tročlane koalicije u prethodnim vladama. On je dodao da će konačna slika zavisiti od toga da li će manje stranke uspeti da pređu cenzus i kako će se formirati buduće koalicije.
Nemačka je poznata po svom složenom izbornom sistemu, a Radin je istakao da je važno da se prati kako će se odvijati dalji procesi. Njegov osvrt na različite aspekte izbornog procesa, uključujući i način na koji se stranke odnose prema AfD, ukazuje na kompleksnost političkih odnosa u zemlji.
Kako se izborni rezultati budu potvrđivali, očekuje se da će i dalje biti rasprava o mogućim koalicijama koje će oblikovati budućnost Nemačke. U svakom slučaju, izbori su pokazali da je CDU/CSU zadržala značajnu podršku, dok su druge stranke, poput SPD-a, suočene sa ozbiljnim izazovima.
Radin je zaključio da će dalja analiza rezultata izbora biti ključna za razumevanje političkih tokova u Nemačkoj, a posebno za srpske interese u Evropi.