Ministarka bez portfelja zadužena za rodnu ravnopravnost, Tatjana Macura, posetila je srednju medicinsku školu „Dva heroja“ u Novom Pazaru, gde je održana interaktivna radionica pod nazivom „Zaštitimo generacije“. Ova radionica okupila je učenice i učenike, stručne saradnike škole, glumce i novinare, a cilj je bio da se podigne svest o nasilju, njegovim oblicima i načinima sprečavanja.
Tokom radionica, edukatori su delili znanje i veštine potrebne za prepoznavanje, sprečavanje i reagovanje na nasilje. Radionica je bila fokusirana na promovisanje kulture nenasilja i tolerancije unutar školske zajednice, čime se nastoji stvoriti sigurnije okruženje za sve učenike. U saopštenju kabineta ministarke Macure naglašeno je da je važno uključiti mlade u razgovore o ovim temama kako bi se podigla svest o problemima nasilja.
Ministarka Macura izrazila je zadovoljstvo što su učenici pokazali interesovanje za teme vezane za nasilje i rodnu ravnopravnost. Ona je istakla da su radionice bile prilagođene uzrastu i senzibilitetu mladih, te da su omogućile interakciju među učesnicima. „Rad na terenu i neposredni razgovori sa mladima su dragoceni“, rekla je Macura. Ove aktivnosti ostavljaju neizbrisiv trag i motivišu mlade da prepoznaju nasilje i prijave ga.
Takođe, Macura je naglasila da je važno uključiti sve učenike u ove razgovore, bez obzira na pol. „Iako malobrojni, radionici su prisustvovali i dečaci, učenici škole, što mi je posebno drago. Da bismo stvorili društvo bez nasilja ili makar težili ka tome, moramo uključiti sve“, zaključila je ministarka.
Ovaj projekat realizuje udruženje za podršku, edukaciju i pomoć „EN-NISA“ iz Novog Pazara, uz podršku Vlade Srbije i kabineta ministarke Macure. Ova inicijativa je deo šireg napora da se poboljša situacija u vezi sa rodnom ravnopravnošću i sprečavanjem nasilja nad ženama u Srbiji. Edukacija mladih o ovim pitanjima je ključna, jer oni predstavljaju budućnost društva i mogu biti agenti promene.
S obzirom na porast nasilja u društvu, ovakve radionice su od suštinskog značaja. One ne samo da pružaju informacije, već i omogućavaju mladima da razgovaraju o svojim osećanjima, iskustvima i stavovima prema nasilju. Uključivanje umetnika i novinara dodatno obogaćuje diskusiju, jer oni donose svoje perspektive i iskustva koja mogu inspirisati mlade da se aktivnije uključe u rešavanje problema nasilja.
Osnaživanje mladih, posebno devojaka, je ključno za postizanje rodne ravnopravnosti. Radionice kao što je „Zaštitimo generacije“ doprinose razvoju veština koje su potrebne za samostalno donošenje odluka i preuzimanje odgovornosti za vlastita dela. Kroz edukaciju o prevenciji nasilja, mladi mogu razviti empatiju i razumevanje za probleme drugih, što je od suštinskog značaja za izgradnju zdravijeg društva.
U budućnosti, važno je nastaviti sa ovim inicijativama i proširiti ih na više škola i zajednica širom Srbije. Saradnja između različitih sektora, uključujući obrazovanje, kulturu i medije, može značajno doprineti smanjenju nasilja i jačanju rodne ravnopravnosti. Osnaživanjem mladih i stvaranjem prostora za otvoren razgovor o ovim pitanjima, možemo raditi na izgradnji sigurnijeg i pravednijeg društva za sve.
Ovakvi projekti predstavljaju nadu za promenu, a angažovanje mladih u rešavanje problema nasilja može doneti pozitivne rezultate u budućnosti.