Raketni sistem za podršku pešadiji

Milan Petrović avatar

Uvođenje modernih sistema naoružanja u Vojsci Srbije, poput višecevnog lansera raketa M-17 „Oganj“, značajno je unapredilo sposobnosti srpske artiljerije. Ovaj sistem, zajedno sa raketama kalibra 128 milimetara M-18 i M-19, omogućava bržu, precizniju i pouzdaniju vatrenu podršku jedinicama u operacijama. Ministarstvo odbrane ističe da je sistem „Oganj“ unapređen u domaćim fabrikama oružja, a njegova najveća prednost je smanjenje vremena za reagovanje i povećanje dometa – sa 21 kilometar na više od 40 kilometara.

Sistem M-17 „Oganj“ je već u upotrebi u artiljerijskim divizionima Kopnene vojske. Obuka profesionalnog vojnog sastava se svakodnevno sprovodi, a dosadašnja iskustva sa sistemom su veoma pozitivna. Osnovna jedinica je baterija koja se sastoji od komandno-izviđačkog vozila, univerzalne pokretne artiljerijske računarske stanice i šest lansirnih oruđa.

Potporučnik Anica Mirković, komandir komandnog voda u divizionu Druge brigade kopnene vojske iz Valjeva, naglašava važnost komandnog vozila koje prikuplja izviđačke podatke o cilju. Ovi podaci se zatim obrađuju i šalju u računačko odeljenje na vatreni položaj, što omogućava formiranje elemenata za gađanje. Mirković ukazuje da korišćenje ovog sistema znatno olakšava rad vojnicima, smanjujući greške i probleme prilikom prenosa komande na vatreni položaj.

Vodnik Predrag Jakovljević ističe da su u procesu modernizacije „ognja“ implementirani najsavremeniji sistemi telekomunikacije i pozicioniranja. To je znatno olakšalo rad posade, ubrzalo dejstvovanje na vatrenom položaju i omogućilo brže napuštanje istog. Oruđe je postavljeno na platformu vozila FAP 2026, koja obezbeđuje povećanu mobilnost i prohodnost. Posadu čine komandir, nišandžija, punilac, tempirač i vozač.

Jakovljević poziva mlade ljude da se prijave za radne pozicije u artiljeriji, naglašavajući prednosti rada u Vojsci Srbije, kao što su redovna primanja, beneficirani radni staž, pokriveni putni troškovi i mogućnosti napredovanja kroz kurseve i usavršavanja. On dodaje da su porodica, čast, rodoljublje, patriotizam, hrabrost i požrtvovanje vrednosti koje se poštuju u Vojsci Srbije.

Desetar Goran Jokić, koji se brine o ispravnosti nišanskih sprava, ukazuje na odgovornost svog posla. Modernizacija „ognja“ je olakšala njegov rad, skraćujući vreme potrebno za ispaljivanje na cilj. Jokić naglašava da je uspeh na bojištu rezultat angažovanja celog tima, jer samo zajedničkim radom mogu postići ciljeve.

Desetar Boško Pavić, poslužilac na „ognju“, objašnjava svoju ulogu u pomaganju nišandžiji prilikom zauzimanja elemenata za gađanje. Njegov radni dan počinje u 7 sati, kada preuzima lično naoružanje i opremu, a zatim učestvuje u smotri i obuci. Pavić ukazuje na važnost timskog rada u artiljeriji, naglašavajući da je baterija brza onoliko koliko je brz njen najsporiji član.

Više informacija o konkursu za prijem mladih u Vojsci Srbije dostupno je na zvaničnom sajtu Ministarstva odbrane. Svako ko je zainteresovan, bez obzira na prethodno vojno iskustvo, može se prijaviti i pridružiti se ovom važnom sektoru odbrane kako bi testirao svoje granice i razvio takmičarski duh.

Uvođenje savremenih artiljerijskih sistema kao što je „Oganj“ pokazuje odlučnost Vojske Srbije da unapredi svoje operativne sposobnosti i osigura nacionalnu bezbednost. Sa ovakvim napretkom, Vojska Srbije se pozicionira kao ozbiljan i kompetentan akter u regionu, spreman da odgovori na izazove savremenog ratovanja.

Milan Petrović avatar