Raspisali smo tender za još brži superkompjuter, gejming nam je najjača industrija

Milan Petrović avatar

Predsednica Vlade Republike Srbije, Ana Brnabić, nedavno je dala izjavu u kojoj je istaknula razvoj veštačke inteligencije u Srbiji. Ona je gostujući u emisiji na TV Pink iznela nekoliko važnih informacija o napretku u oblasti informacionih tehnologija u zemlji.

Brnabić je istakla da je već raspisan tender za kupovinu još jednog superkompjutera koji će biti brži od postojećeg. Takođe, pohvalila je rast izvoza u IT sektoru, navodeći da je prošle godine izvezeno robe u vrednosti od skoro 3,5 milijardi evra. Posebno je istakla gejming industriju kao jednu od najjačih u zemlji.

Dodatno, Brnabić je objavila da je Srbija postala jedna od 29 zemalja članica globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju. Nedavno je održan sastanak u Parizu sa specijalnim izaslanikom francuskog predsednika Makrona za veštačku inteligenciju, na kome su zajedno dogovoreni planovi za organizaciju svetske konferencije ove tematike u februaru 2025. godine.

Razvoj veštačke inteligencije u Srbiji je važan segment tehnološkog napretka zemlje. Ova oblast obuhvata različite tehnologije i algoritme koji omogućavaju mašinama da uče, razmišljaju i donose odluke kao ljudi. Primena veštačke inteligencije sve više se širi na različite industrije i sektore, te je važno ulagati u obrazovanje, istraživanje i inovacije u ovoj oblasti.

Uvođenje veštačke inteligencije u društvo donosi brojne beneficije, poput povećanja efikasnosti u poslovanju, optimizacije procesa, unapređenja medicinskih dijagnoza, razvoja autonomnih vozila, kao i poboljšanja korisničkog iskustva u različitim uslugama. Srbija je prepoznala značaj ove tehnologije i aktivno radi na njenoj implementaciji i razvoju.

Superkompjuteri su ključni alati u oblasti veštačke inteligencije, jer omogućavaju brzu obradu velike količine podataka i kompleksnih algoritama. Nabavka novog, bržeg superkompjutera će značajno unaprediti kapacitete za istraživanje i razvoj novih tehnologija u ovoj oblasti. Srbija se nalazi među vodećim zemljama u regionu kada je reč o ulaganjima u IT sektor i tehnološki razvoj.

Gejming industrija predstavlja jedan od najuspešnijih segmenata IT sektora u Srbiji. Veliki broj talentovanih programera i dizajnera video igara radi u domaćim studijima koji beleže značajan uspeh na međunarodnom tržištu. Srbija je prepoznata kao atraktivna destinacija za razvoj igara, što doprinosi rastu ove industrije i izvoza softvera.

Globalno partnerstvo za veštačku inteligenciju okuplja zemlje koje prepoznaju značaj ove tehnologije za budući razvoj društva. Srbija je postala jedan od članica ovog partnerstva, što je važan korak ka uspostavljanju saradnje sa drugim zemljama u oblasti veštačke inteligencije. Organizacija svetske konferencije ove tematike u saradnji sa Francuskom dodatno će povećati vidljivost i značaj Srbije u globalnoj IT zajednici.

Veštačka inteligencija će imati veliki uticaj na budućnost društva, te je važno da zemlje prate trendove i investiraju u razvoj ove tehnologije. Srbija je prepoznala potencijal veštačke inteligencije i aktivno radi na stvaranju povoljnog okruženja za razvoj tehnoloških inovacija. Implementacija novih tehnologija će unaprediti ekonomiju zemlje, stvoriti nove poslovne mogućnosti i poboljšati kvalitet života građana.

U zaključku, razvoj veštačke inteligencije u Srbiji predstavlja važan segment tehnološkog napretka zemlje. Ulaganje u IT sektor, nabavka superkompjutera i učlanjenje u globalno partnerstvo za veštačku inteligenciju su koraci ka stvaranju inovativnog i konkurentnog društva. Srbija ima potencijal da postane lider u oblasti veštačke inteligencije u regionu, te je važno nastaviti sa ulaganjima i podrškom razvoju ove tehnologije.

Milan Petrović avatar