Rast životnog standarda u Srbiji se zasniva na održivim osnovama

Milan Petrović avatar

Guvernerka Narodne banke Srbije, Jorgovanka Tabaković, izjavila je da je pokrivenost minimalne potrošačke korpe minimalnom zaradom sada 88,9 odsto, dok je 2013. godine iznosila 58 odsto. Kada je postala guvernerka, inflacija u Srbiji je iznosila 12,2 odsto, ali je uspela da je spusti na 2,2 odsto, sve do porasta zbog kovid krize.

Tabaković je odgovorila na primedbe poslanika Dragana Đilasa u Skupštini Srbije, ističući da je inflacija bila visoka 2012. godine zbog igranja kursom i loše fiskalne politike. U junu, inflacija je svedena na 3,8 odsto, pri čemu je istaknula da je dve trećine inflacije uvezena, a ne rezultat loše ekonomske politike.

Govoreći o energetskoj krizi, Tabaković je istakla da je Srbija uspela da zadrži inflaciju na nivou sličnom, ali nižem od regionalnih zemalja, jer nije dozvolila da se teret krize prenese na privredu i građane. Umesto toga, država je preuzela teret održavanja standarda stanovništva i rešavanja energetske krize.

Nakon porasta inflacije zbog kovid krize, važno je raditi na stabilizaciji i smanjenju inflacije kako bi se očuvala ekonomska sigurnost i standard građana.

Uvođenje efikasnih mera monetarne politike, fiskalne politike i kontrole cena, moglo bi pomoći u smanjenju inflacije i olakšavanju pritiska na privredu i domaćinstva.

Uz to, potrebno je raditi na unapređenju ekonomskih struktura, jačanju investicija i povećanju proizvodnje kako bi se osiguralo stabilno ekonomsko okruženje i smanjila zavisnost od uvoza.

Investiranje u obrazovanje, istraživanje i razvoj, kao i unapređenje poslovnog okruženja i podsticanje preduzetništva, mogli bi doprineti dugoročnom ekonomskom rastu i smanjenju inflacije.

Kontinuirano praćenje ekonomskih pokazatelja, redovni ekonomski izveštaji i analize, kao i saradnja sa međunarodnim finansijskim organizacijama, mogli bi pomoći u donošenju efikasnih mera za stabilizaciju ekonomije i smanjenje inflacije.

Nastavak reformi, modernizacija privrede i prilagođavanje tržišnim uslovima, ključni su za postizanje stabilne ekonomske situacije i očuvanje ekonomske sigurnosti.

Stimulisanje domaće proizvodnje, podrška malim i srednjim preduzećima, kao i ulaganje u infrastrukturu i tehnološki razvoj, mogli bi osigurati dugoročni ekonomski rast i smanjenje inflacije.

Saradnja sa međunarodnim partnerima, diversifikacija ekonomije i tržišta, kao i jačanje institucionalnih kapaciteta, mogli bi doprineti stabilizaciji ekonomije i smanjenju inflacije.

Upravljanje javnim finansijama, kontrola javne potrošnje, efikasna poreska politika i borba protiv sive ekonomije, ključni su za održavanje fiskalne discipline i smanjenje inflacije.

Stabilizacija cena, kontrola deviznog kursa, smanjenje trgovinskog deficita i povećanje izvoza, takođe su važni faktori za postizanje stabilne ekonomske situacije i smanjenje inflacije.

Kontinuirano praćenje tržišta, analiza trendova i pravovremeno reagovanje na ekonomske promene, ključni su za uspešnu borbu protiv inflacije i očuvanje ekonomske stabilnosti.

Uvođenje efikasnih kontrolnih mehanizama, jačanje regulatornih tela i unapređenje sistema kontrole cena, takođe su važni koraci u borbi protiv inflacije i očuvanju ekonomske stabilnosti.

Uz sve navedeno, važno je raditi na jačanju institucionalnih kapaciteta, unapređenju vladavine prava i borbi protiv korupcije, kako bi se osigurala transparentnost i efikasnost u upravljanju ekonomijom.

Ključno je da se svi akteri u društvu, od vlade i privrede, do građana i civilnog društva, uključe u zajedničke napore za stabilizaciju ekonomije i smanjenje inflacije, kako bi se osigurala održiva ekonomska budućnost za sve građane.

Milan Petrović avatar