Raste broj obolelih od virusa Zapadnog Nila: Simptoma ili nema ili liče na prehladu, a posledice mogu da budu fatalne

Milan Petrović avatar

U Srbiji je zabeležen porast broja obolelih od virusa Zapadnog Nila, sa već sedam novih slučajeva od 23. jula. Simptomi ovog virusa mogu biti slični prehladi, ali mogu dovesti do teških posledica poput upale mozga i fatalnog ishoda.

Virus Zapadnog Nila se prenosi ubodom zaraženog komarca, a prvi slučaj zaraze primećen je još davne 1937. godine. Danas je ovaj virus rasprostranjen širom sveta, a najviše slučajeva zaraze registrovano je u Evropi od 1996. godine.

U Srbiji se virus Zapadnog Nila prvi put zvanično otkrio 2012. godine, a od tada se sprovodi intenzivan nadzor nad ovim oboljenjem. U ovoj sezoni, prvi slučaj registriran je kod 80-godišnjeg muškarca iz Beograda, a do danas već ima nekoliko zaraženih osoba u različitim delovima zemlje.

Simptomi virusa Zapadnog Nila mogu biti blagi i slični prehladi, ali kod nekih osoba mogu dovesti do teške kliničke slike sa simptomima poput ukočenosti vrata, dezorijentacije, kome ili paralize. Trenutno zaraženi u Srbiji imaju upalu mozga, što može ostaviti trajne posledice.

Nema specifičnog leka ili vakcine protiv groznice Zapadnog Nila, ali bolest obično završava oporavkom nakon nekoliko nedelja. Ukoliko se jave teži simptomi, oboleli se hospitalizuju.

Kako bi se smanjio rizik od zaraze virusom Zapadnog Nila, preporučuje se primena mera lične zaštite od uboda komaraca, kao što su korišćenje repelenata, nošenje odeće dugih rukava i nogavica, izbegavanje boravka na otvorenom u sumrak i zoru, kao i redukcija broja komaraca u zatvorenom prostoru. U slučaju putovanja u tropska područja, posebno se savetuje poštovanje svih mera prevencije.

U slučaju pojave simptoma koji su karakteristični za neuroinvazivni oblik bolesti, neophodno je odmah se javiti lekaru. Preduzimanje preventivnih mera i brza reakcija u slučaju simptoma mogu biti ključni u sprečavanju širenja virusa Zapadnog Nila i zaštiti zdravlja građana.

Milan Petrović avatar