Rat na Bliskom istoku, cena nafte i goriva u Srbiji

Milan Petrović avatar

Sukobi na Bliskom istoku su se proširili na Liban i Iran, iako je situacija između Izraela i susednih zemalja već uzavrelih. Ova situacija obično ima uticaj na tržište nafte, ali cena nafte je samo blago porasla na 75,5 dolara za barel brenta. Ovakvi događaji nisu neobični, ali tržište nafte reaguje neočekivano blago, kao što je i sada slučaj.

Iako je Iran odgovorio na ubistvo vođe Hezbolaha u Libanu raketnim napadom na Izrael, cena nafte se pomerila samo 5%, i to se dešava u kontekstu već postojeće stabilnosti cena nafte. U Srbiji situacija još uvek nije osetna, sa cenom benzina oko 180 dinara za litar i dizela oko 190 dinara za litar, što se nije menjalo već godinu dana.

Očekuje se da cena nafte neće dramatično porasti, sa prognozama banaka poput HSBC, Bank of America, Goldman Sachs i JP Morgan koje predviđaju cene u rasponu od 70 do 75 dolara za barel. Iako su pojedini analitičari prognozirali cenu od 90 do 100 dolara, vecina se slaže da cena nafte neće drastično rasti u narednom periodu.

Međutim, situacija na Bliskom istoku je nestabilna, a Iran se direktno uključio u sukob, što bi moglo da ugrozi do 4% globalne ponude nafte. Ipak, mnogi analitičari nisu zabrinuti za globalno snabdevanje naftom iz regiona. Može se očekivati da cena nafte poraste do kraja godine, ali se ne očekuje drastičan skok u narednim godinama.

Vlada Srbije ima mogućnost da privremeno smanji akcize na gorivo ukoliko dođe do značajnijih poremećaja na tržištu nafte. Ukupna situacija na Bliskom istoku je nestabilna, ali se očekuje da cena nafte ostane relativno stabilna u narednom periodu.

Milan Petrović avatar