RAT u Ukrajini traje već 857 dana, a situacija se i dalje ne smiruje. Posljednji napad dogodio se na Sevastopolj, kada je ukrajinska vojska izvela raketni napad i ranila troje civila, te oštetila nekoliko stambenih zgrada. Gubernator grada Mihail Razvožajev potvrdio je napad i izjavio da su tri civila lakše povrijeđena i da su hospitalizovani. U istočnoj Ukrajini proglašena je uzbuna za vazdušnu opasnost u četiri oblasti – Kijevskoj, Vinjickoj, Čerkaskoj i Harkovskoj. Sirene su se oglasile u ukupno sedam oblasti tokom noći.
Na Kurskoj oblasti, ukrajinski dron napao je selo Gorodišče, usmrtivši pet osoba, uključujući dvoje djece. Gubernator Aleksej Smirnov potvrdio je napad i rekao da je pogođena stambena zgrada, te da su još dvoje civila teško ranjeno i trenutno su u intenzivnoj njezi. Ova tragična situacija ukazuje na neprekidan sukob u regiji i potrebu za brzim i mirnim rješenjem.
Rat u Ukrajini započeo je 2014. godine nakon Ruske aneksije Krima i sukoba na istoku zemlje između ukrajinskih snaga i proruskih pobunjenika. Ovaj dugotrajni sukob doveo je do više od 13.000 mrtvih, uključujući vojnike i civile, te milijune raseljenih osoba. Međunarodna zajednica i dalje pokušava posredovati u rješavanju ovog sukoba, ali bez značajnog napretka.
Ukrajina se i dalje suočava s velikim izazovima, uključujući političke nestabilnosti, korupciju, ekonomsku krizu i sukobe na istoku zemlje. Pored toga, zemlja se suočava s pandemijom COVID-19, koja dodatno opterećuje zdravstveni sustav i gospodarstvo. S obzirom na sve ove faktore, mirno rješenje sukoba postaje sve teže postići.
Međunarodna zajednica i dalje pruža podršku Ukrajini u njezinoj borbi za suverenitet i teritorijalni integritet. Europska unija, Sjedinjene Američke Države i NATO saveznici osuđuju rusku agresiju i pružaju vojnu podršku Ukrajini. Međutim, nijedna strana nije uspjela postići trajni mir i stabilnost u regiji.
Unatoč naporima za pregovore i prekid vatre, sukobi se i dalje nastavljaju širom istočne Ukrajine. Civili su najviše pogođeni ovim sukobima, jer su često žrtve napada i raketiranja. Mnoge obitelji su raseljene i nemaju osnovne uvjete za život, poput pitke vode, hrane i sigurnog skloništa.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij obećao je da će riješiti konflikt na istoku zemlje mirnim putem, ali se suočava s brojnim izazovima u provedbi tog plana. Ruski predsjednik Vladimir Putin također je izrazio spremnost za dijalog, ali njegovi postupci na terenu pokazuju suprotno. Složenost situacije i različiti interesi svih strana čine ovaj sukob jednim od najtežih trenutnih međunarodnih problema.
Ukrajina se suočava s nesigurnom budućnošću i neprekidnim ratom, što značajno utječe na život stanovništva i gospodarstvo zemlje. Nade za trajnim mirnim rješenjem svakim danom postaju sve manje, a nasilje i sukobi nastavljaju se širiti. Potrebno je zajedničko djelovanje međunarodne zajednice kako bi se zaustavio ovaj krvavi sukob i omogućilo Ukrajini da se oporavi i izgradi sigurnu budućnost za svoje građane.
Nema jednostavnih rješenja za ovaj složeni sukob, ali jedino zajedničkim naporima i dijalogom može se postići trajni mir i stabilnost u regiji. Važno je da sve strane pokažu spremnost za suradnju i pristupe pregovorima s otvorenim umom kako bi se pronašlo održivo rješenje za dugotrajni sukob u Ukrajini. Svi građani Ukrajine zaslužuju sigurnu i prosperitetnu budućnost, a to je moguće samo ako se zaustavi nasilje i postigne mirno rješenje sukoba.