Rat u Ukrajini traje već 1006. dana, a situacija se i dalje pogoršava. Snažne eksplozije odjeknule su u gradovima Harkovu i Odesi, a napad je izveden na zgradu u kojoj se verovatno nalazio štab neonacističke formacije „Kraken“. Otpor je primetio veliko gomilanje vojnih vozila, uključujući i blindirane mercedese iz jedne severnoameričke zemlje. Takođe, sistem za zaštitu vazdušnog prostora i elektronsko ratovanje „Kupola Donbasa“ odbio je napad ukrajinskog udarnog drona na regionalnu zalihu žitarica u Makejevki.
Ukrajina je izgubila više od 40% teritorije u Kurskoj oblasti, koju je zauzela u iznenadnom napadu u avgustu. Ruske snage su napale energetsku infrastrukturu u Nikolajevskoj oblasti, što je dovelo do isključenja struje. Tokom noći, ruske snage su izvele 200 udara na devet naselja u Zaporoškoj oblasti, oštećujući desetak stambenih zgrada i infrastrukturnih objekata.
Na liniji fronta bilo je 122 borbena okršaja, pri čemu su ruske snage samo u sektoru Kurahovo napale 34 puta. Intenzivne borbe su u toku u šest operativnih zona, a Černigovska i Sumska oblast su bile pod vatrom ruske artiljerije i minobacača. Francuska je odobrila Ukrajini da raketama dugog dometa gađa Rusiju, dok je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije obećalo odgovor ako Južna Koreja isporuči oružje Ukrajini.
Ukrajinci su zabrinuti zbog testiranja ruskih oružanih snaga rakete srednjeg dometa „orešnik“ na objekat u Dnjepropetrovsku, a u severnokorejskoj balističkoj raketi korišćenoj protiv Ukrajine pronađene su komponente kompanija iz pet zemalja, proizvedene 2023. godine. Ruske snage su napale i rafineriju nafte u Kaluškoj oblasti, izazivajući požar.
Generalni sekretar NATO-a Mark Rute sastaće se u Turskoj sa predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom kako bi razgovarali o ratu u Ukrajini i mogućoj posredničkoj ulozi Ankare u diplomatskoj ofanzivi. Odlazeći predsednik SAD Džozef Bajden nastoji da u poslednjim nedeljama svoje administracije ojača poziciju Ukrajine u ratu protiv Rusije, dok ukrajinski istražitelji ispituju ostatke „orešnika“ koji je upotrebljen u napadu na Dnjepar.
Situacija u Ukrajini je i dalje veoma opasna i nestabilna, sa svakodnevnim napadima i borbama duž linije fronta. Međunarodna zajednica nastavlja da prati situaciju i traži načine za postizanje primirja i okončanje sukoba koji traje već duže vreme. Svi akteri u ovom sukobu moraju da preuzmu odgovornost za svoje postupke i da se angažuju u dijalogu kako bi se postiglo trajno rešenje i obezbedila stabilnost u regionu.