Razbijanje protesta u Gruziji neprihvatljivo, Evropa je uz gruzijski narod

Milan Petrović avatar

Brisel – Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas izrazila je danas snažno protivljenje nasilnom razbijanju protesta u Gruziji, naglašavajući da „Evropa stoji uz gruzijski narod“. U objavi na društvenoj mreži X, Kalas je osudila „brutalni udar“ na mirne demonstrante, novinare i političare u Tbilisiju, nazivajući takvo ponašanje neprihvatljivim.

Kalas je istakla da Gruzija ne ispunjava očekivanja koja se postavljaju pred kandidate za članstvo u EU, dodajući: „EU stoji uz narod Gruzije u njihovoj borbi za slobodu i demokratiju.“ Ova izjava dolazi u trenutku kada se u zemlji održavaju masovni protesti, a situacija se dodatno pogoršala hapšenjem gruzijskog opozicionog lidera Nika Melije, koji je uhapšen zajedno sa nekoliko demonstranata dok su hiljade ljudi blokirale autoput u blizini glavnog grada, tražeći nove parlamentarne izbore.

Protesti su obezbeđivani prisustvom velikog broja policajaca, a hapšenja su izazvala dodatne tenzije među demonstrantima. Uhapšen je i bivši gradonačelnik Tbilisija, Giorgi Ugulava, što je dodatno pojačalo nezadovoljstvo građana. U međuvremenu, Gruzijsko ministarstvo unutrašnjih poslova je upozorilo demonstrante da je blokada autoputa krivično delo, što je izazvalo dodatne protestne akcije.

Gruzijski narod se okuplja svake noći otkako je vladajuća partija, Gruzijski san, najavila da suspenduje pregovore o pristupanju EU do 2028. godine. Ova odluka je izazvala ogorčenje među građanima, koji traže da se njihov glas čuje i da se omoguće novi izbori kako bi se promenila trenutna vlast.

S obzirom na sve veće nezadovoljstvo i sveprisutan osećaj političke krize, mnogi analitičari smatraju da su ovi protesti samo deo šireg trenda u kojem se građani širom sveta bore za svoja prava i demokratiju. Gruzija, kao država koja teži euroatlantskim integracijama, suočava se sa izazovima unutrašnje politike, ali i sa spoljnim pritiscima, posebno iz Rusije, koja ne želi da izgubi uticaj na ovu regiju.

Naime, protesti su započeli u novembru prošle godine, kada je vlada najavila suspenziju pregovora o članstvu u EU. Ova odluka je razočarala mnoge Gruzijce, koji su se nadali da će njihova zemlja postati deo Evropske unije u bliskoj budućnosti. S obzirom na geopolitičku situaciju, posebno nakon rata u Ukrajini, mnogi u Gruziji veruju da je članstvo u EU ključno za očuvanje suvereniteta i nezavisnosti.

Ove tenzije su dodatno pojačane i nedavnim hapšenjima opozicionih lidera, što je izazvalo dodatne proteste i osude iz međunarodne zajednice. Opozicija je optužila vladajuću stranku za autoritarne tendencije i kršenje ljudskih prava, dok je vlast odgovorila tvrdnjom da se bori protiv kriminala i nereda.

Gruzijski narod se suočava s teškim izborom: da li ostati pasivan ili se boriti za svoja prava. Ovi protesti mogu postati ključni trenutak u istoriji Gruzije, gde će se odlučivati o daljoj sudbini zemlje i njenom putu ka Evropi. S obzirom na podršku Evropske unije, koja je jasno stavila do znanja da stoji uz gruzijski narod, očekuje se da će se situacija dalje razvijati i da će pritisak na vlasti rasti.

U narednim danima, pažnja međunarodne zajednice će biti usmerena na Gruziju, a protesti će verovatno nastaviti da se šire. Očekivanja su velika, a podrška građana, kao i međunarodna zajednica, može odigrati ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti ove zemlje.

Milan Petrović avatar