Narodna banka Srbije je objavila podatke Republičkog zavoda za statistiku o realnom rastu bruto domaćeg proizvoda (BDP) u prvom tromjesečju 2024. godine. Prema tim podacima, rast BDP-a iznosio je 4,7 odsto međugodišnje, što je više od prethodne procene od 4,6 odsto. Industrijska proizvodnja u periodu januar – april 2024. godine ostvarila je međugodišnji rast od 2,9 odsto, vođena rastom rudarstva i prerađivačke industrije, dok je sektor energetike zabeležio pad od minus 3,3 odsto.
U aprilu 2024. godine, industrijska proizvodnja je porasla za 2,9 odsto međugodišnje, sa rastom prerađivačke industrije i rudarstva, dok je sektor energetike imao pad od 15 odsto. U prerađivačkoj industriji, rast je zabeležen u 20 od 24 grane, s pozitivnim doprinosom metalne industrije, računara, elektronike i prehrambene industrije, dok je derivatima nafte zabeležen negativan efekat.
Promet u trgovini na malo u aprilu 2024. godine je porastao za 11,1 odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine, dok je promet u periodu januar – april rastao osam odsto međugodišnje. Ukupan broj dolazaka turista je povećan za 7,1 odsto u aprilu, a broj noćenja za 9,1 odsto međugodišnje. Od januara do aprila 2024. godine, ukupan broj dolazaka turista je porastao za devet odsto, a broj noćenja za 6,3 odsto međugodišnje.
Što se tiče spoljne trgovine, u aprilu je robni izvoz porastao za 10,1 odsto, dok je robni uvoz veći za 15,8 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Izvoz prerađivačke industrije, poljoprivrede i rudarstva je nastavio rast, dok je uvoz kapitalnih proizvoda i potrošačkih proizvoda povećan.
Stopa nezaposlenosti u prvom tromjesečju 2024. godine je iznosila 9,4 odsto, što je manje za 0,6 procentnih poena u poređenju s istim periodom 2023. godine. Stopa zaposlenosti je porasla za 1,4 procentna poena, dostižući najviši nivo od 50,9 odsto. Ovi podaci su dobijeni iz Ankete o radnoj snazi i prenosi ih Radio-televizija Srbije (RTS).
Ukupno, ekonomska situacija u Srbiji u prvom tromjesečju 2024. godine pokazuje pozitivan trend u rastu BDP-a, industrijskoj proizvodnji, trgovini, turizmu i zaposlenosti. Spoljnotrgovinska situacija je također pozitivna, s rastom izvoza i uvoza. Ovi podaci pružaju optimizam za dalji razvoj srpske ekonomije u godinama koje dolaze.