Rebalansom budžeta biće obezbeđen novac za obnovu prolaza u centru Beograda

Milan Petrović avatar

Posle godina zapostavljanja, prošlog meseca je konačno došlo do promene statusa jednog od najpoznatijih gradskih prolaza u Beogradu – Bezistana. Ovaj prolaz, koji je decenijama bio u očajnom stanju, sada je prešao u vlasništvo Grada, čime su stvoreni uslovi za njegovu obnovu. Poslednji vlasnik lokala u ovom prolazu dao je saglasnost, što je omogućilo Gradu da započne postupak rekonstrukcije. Prvi koraci su već učinjeni – uklonjen je deo plafona koji je bio sklon urušavanju, po nalogu Sekretarijata za inspekcijske poslove.

Za obnovu Bezistana planira se rebalans budžeta kako bi se obezbedila sredstva za izradu projekata. Ovi projekti će se oslanjati na rešenja koja su razvijena 2018. godine. Pitanje obnove ovog prolaza postalo je hitno nakon tragedije u Novom Sadu, kada su vlasti pojačale kontrolu potencijalno opasnih lokacija u prestonici. Bezistan je bio na vrhu spiska, s obzirom na to da su se u poslednjih nekoliko godina dešavala urušavanja dela plafona, a opasnost od povreda prolaznika postala je sve očiglednija.

Zadnje ozbiljnije urušavanje dogodilo se u novembru prošle godine, kada je deo prolaza ograđen narandžastim trakama i metalnim ogradama. I pored upozorenja, mnogi Beograđani su nastavili da prolaze ispod tavanice, ne obazirući se na upozorenja o opasnosti. Ova situacija dodatno je naglasila potrebu za brzim delovanjem i rekonstrukcijom.

Pitanje sređivanja Bezistana takođe je postalo aktuelno sa početkom rekonstrukcije Trga Nikole Pašića, gde su mnogi očekivali da će u okviru ovog projekta biti obuhvaćena i obnova prolaza. Međutim, od 2020. godine, Bezistan je proglašen delom kulturnog dobra – prostornog kulturno-istorijskog kompleksa Terazije, što je dodatno komplikovalo situaciju, jer je Grad imao vlasništvo samo nad pola parcele, dok je druga polovina pripadala privatnicima.

Eksproprijacija je bila neophodna kako bi se započelo sa radovima, a sada, kada su stečeni uslovi, planira se revitalizacija i rekonstrukcija površine od oko 14.000 kvadrata, uključujući i Čavketov prolaz. Projekat predviđa uklanjanje prepreka, žardinijera, kioska i ogradica koje su godinama ometale prolaz i izgled ovog značajnog mesta.

Jedan od važnih elemenata u Bezistanu, fontana sa skulpturom „Devojka sa školjkom“, delo vajara Aleksandra Zarina, neće biti deo ovog projekta obnove, pošto je poslednji put rekonstruisana pre desetak godina. Tada su sređeni stepenište i kružni plato sa mrežastim krovom, koji je osmislio arhitekta Vladeta Maksimović. Ove intervencije su bile jedine u poslednjih trideset godina.

Obnova Bezistana ne predstavlja samo fizičku rekonstrukciju, već i pokušaj da se ožive sećanja i značaj ovog prolaza u srcu Beograda. Njegovo uređenje ima potencijal da doprinese revitalizaciji celog područja, čime bi se obezbedila sigurnost prolaznika, ali i unapredila estetska vrednost grada.

Očekuje se da će radovi početi početkom sledeće godine, a Beograđani sa nestrpljenjem očekuju da vide kako će ovaj nekada zapostavljeni prostor ponovo postati važan deo gradskog života. Uz obezbeđena sredstva i planove, Bezistan bi mogao da postane primer uspešne obnove i revitalizacije značajnog kulturnog nasleđa.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: