Recept dana: Badnjača

Milan Petrović avatar

Veče uoči Božića je posebno važno za pravoslavne vernike, jer je to vreme kada se okupljaju sa porodicom i pripremaju trpezu bogatu jelima kao što su pasulj, riba, med, sušeno voće, orasi i kiseo kupus. Ova hrana simbolizuje bogatstvo i obilje, te je važno da trpeza bude što bogatija, kako bi se ilustrovala izreka da nije svaki dan Badnji dan.

Jedno od tradicionalnih jela koje se priprema za Badnje veče je tucani pasulj, koji se obavezno nalazi na trpezi, zajedno sa kiselim kupusom, pitom od oraha ili višanja, i ribom. U nekim krajevima se takođe peče bundeva kako bi se deca zaštitila od krasta na glavi.

Med je takođe bitan deo trpeze za Badnje veče, jer se veruje da ima lekovita svojstva i treba ga jesti sa orasima. Nakon večere, med se čuva u kući kao lek.

Pasulj ima posebnu simboliku tokom Badnje večeri, jer se veruje da je omiljeno jelo duša pokojnika. Kroz ovo jelo se uspostavlja veza sa precima i daje im snagu i prosperitet.

Riba takođe ima ritualno značenje, povezano sa simbolom Isusa Hristosa, dok se posna pogača badnjača priprema kao deo večere i ukrašava suvim voćem i orasima.

Za one koji žele da pripreme posnu pogaču badnjaču kod kuće, potrebni su sledeći sastojci: sveži kvasac, topla voda, šećer, so, brašno, ulje. Kvasac se razmuti u toploj vodi sa šećerom, dodaje se brašno, ulje i so, a zatim se testo mesi dok ne postane gusto. Testo se ostavlja da odstoji, a zatim se razvuče u plehu i peče u zagrejanoj rerni.

Badnje veče je poseban trenutak za pravoslavne vernike, kada se okupljaju sa porodicom i pripremaju trpezu bogatu jelima koja simbolizuju bogatstvo, obilje i blagostanje. Ova večera nije samo običaj, već ima duboko simboličko značenje koje povezuje generacije i čuva tradiciju.

Milan Petrović avatar