Podvarak je jedno od onih jela koje nas vraća u detinjstvo i budi uspomene na domaću kuhinju. Ovaj tradicionalni srpski specijalitet od kiselog kupusa posebno je popularan tokom zimskih meseci. Kada se priprema u kombinaciji sa sočnim svinjskim šniclama, dobija bogat i pun ukus koji je pravi užitak za nepce.
Priprema podvarka zahteva malo truda, ali rezultat je izvanredan. Kiselog kupusa, koji se polako dinsta i peče u rerni, postaje mekan i upija sve arome začina i mesa. Svinjske šnicle, koje se prže do zlatno smeđe boje, ostaju sočne iznutra, čineći ovo jelo idealnim za porodični ručak. U pratnji domaćeg hleba i čaše dobre rakije ili vina, podvarak se pretvara u pravi gastronomski užitak.
Za pripremu ovog jela potrebno je obezbediti sledeće sastojke: 800 g kiselog kupusa (otprilike jedna srednja glavica, iseckana), 500 g svinjskih šnicli od vrata ili buta, 1 glavicu crnog luka, 2 čena belog luka, 1 šargarepu (opciono), 1 lovorov list, 1 kašičicu aleve paprike, 1 kašičicu mlevenog bibera, 1 kašičicu soli (po ukusu), 1 kašičicu suvog začina, 100 ml masti (ili ulja), 200 ml vode (ili bujona) i 1 kašiku svinjske masti za dodatni ukus.
Priprema počinje sa mesom. Svinjske šnicle treba blago izlupati i začiniti solju i biberom. U zagrejanom ulju, šnicle se prže sa obe strane dok ne dobiju lepu zlatnu boju. Nakon prženja, šnicle se vade iz tiganja i ostavljaju sa strane. U istoj masnoći proprži se sitno seckan crni luk dok ne omekša, a zatim se dodaju sitno seckan beli luk i narendana šargarepa (ako se koristi). Sve se kratko proprži kako bi se sastojci sjedinili.
Nakon toga, u tiganj se dodaje iseckani kiseli kupus, lovorov list, alevu papriku, biber i suvi začin. Sve se dobro promeša i prži na srednjoj vatri oko 15 minuta uz povremeno mešanje. U međuvremenu, rerna se uključuje na 200°C. U podmazan pleh ili vatrostalnu posudu prebacuje se dinstani kupus.
Na vrh kupusa poređaju se propržene svinjske šnicle. Sve se prelije supom ili vodom, a za bogatiji ukus dodaje se kašika svinjske masti. Jelo se pokriva poklopcem ili aluminijumskom folijom i peče oko sat vremena. Nakon toga, poklopac ili folija se skidaju, šnicle se okreću i peče još 20-30 minuta, dok se ne zapeču i ne dobiju zlatnu koricu.
Podvarak se najčešće služi uz domaći hleb ili proju, a uz to svakako neizostavna je i čaša dobrog vina ili rakije. Ovaj recept za podvarak sa svinjskim šniclama jednostavan je, ali istovremeno i neodoljiv, pružajući bogatstvo ukusa koje nas vraća u prošlost i podseća nas na porodične okupljanja.
Osim što je ukusno, podvarak je i hranljivo jelo koje može zadovoljiti i najzahtevnije gurmane. Kiselog kupusa, bogatog vitaminima i mineralima, zajedno sa mesom, čini odličan obrok koji može da se pripremi unapred i lako se regruppira.
Uzimajući sve u obzir, podvarak je više od običnog jela – to je tradicija i deo naše kulture, koja nas povezuje sa porodicom i prijateljima. Uživanje u ovom jelu donosi toplinu doma i sreću zajedništva, što ga čini neizostavnim delom zimskih ručaka. Bon appetit!