Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon osudio je nedavne postupke kosovskih Albanaca koji su prikazani na Instagram profilu švajcarske političarke Sanije Ameti. Na snimku je prikazano kako Ameti puca u ikonu Bogorodice sa Isusom Hristom, što je naišlo na oštru osudu.
Gujon je istakao da Ameti, iako poreklom sa Kosova i Metohije, podržava ekstremiste i separatiste na Kosovu koji su uništili više od 150 srpskih crkava i duhovnih mesta od 1999. godine. On je također naveo da Ameti podržava nezavisnost tzv. „Kosova“ i da je zbog ovog incidenta nekoliko švajcarskih političara zahtevalo njenu ostavku.
Ovaj incident je izazvao veliku buru ne samo u političkim krugovima već i u javnosti. Mnogi osuđuju ovakvo ponašanje koje ugrožava verske slobode i vređa religijska osećanja ljudi. Takođe, postavlja se pitanje kako je moguće da političari podržavaju ovakve radnje koje nemaju nikakvu opravdanu svrhu osim da šire netrpeljivost i mržnju.
U međunarodnoj zajednici, ovaj incident je također naišao na osude i pozive na odgovornost političara za svoje postupke. Slični incidenti su se dešavali i ranije, ali je važno da se javno osude i da se preduzmu mere kako bi se sprečilo dalje širenje ovakvih ekstremističkih i netrpeljivih stavova.
Važno je naglasiti da verska tolerancija i poštovanje drugih religija treba da budu osnovni principi svake demokratske države. Ponašanje koje vređa verska osećanja i religijske objekte ne sme biti tolerisano i mora biti osuđeno od strane svih društvenih i političkih činilaca.
U ovom konkretnom slučaju, Ameti je na društvenim mrežama objavila sliku koja je izazvala veliki bes među ljudima širom sveta. Njen postupak nije samo neprihvatljiv već je i opasan po mir i stabilnost regiona, naročito imajući u vidu osetljivu situaciju na Kosovu i Metohiji.
Reakcija javnosti i političara na ovaj incident pokazuje da postoji jasna svest o važnosti poštovanja različitosti i verskih sloboda. U savremenom društvu, gde su mediji i društvene mreže dominantni, političari imaju posebnu odgovornost da se ponašaju primereno i da promovišu toleranciju i razumevanje među ljudima.
Ukoliko političari kao što je Sanija Ameti prelaze granicu pristojnosti i poštovanja, oni moraju snositi odgovornost za svoje postupke. Nasilje, netolerancija i vređanje drugih religija ne smeju biti deo političke retorike i delovanja, već naprotiv, političari treba da rade na izgradnji mira, dijaloga i uzajamnog poštovanja.
Reakcija direktora Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju na ovaj incident jasno pokazuje da takvo ponašanje nije tolerisano i da mora biti osuđeno od strane svih društvenih aktera. Važno je da se jasno stavi do znanja da ekstremizam i netrpeljivost nemaju mesta u savremenom društvu i da političari moraju da deluju odgovorno kako bi se sačuvali temelji demokratije i ljudskih prava.
U zaključku, ovaj incident nas podseća na važnost poštovanja različitosti, tolerancije i verskih sloboda u društvu. Politika ne sme biti sredstvo za širenje mržnje i netrpeljivosti, već treba da promoviše dijalog, razumevanje i mir među ljudima različitih veroispovesti. Nema opravdanja za vređanje verskih osećanja i religijskih objekata, i političari moraju da budu svesni svoje odgovornosti i uticaja koji imaju na društvo.