Istaknuti istoričar i publicista prof. dr Srđa Trifković dao je svoje mišljenje o nedavnom glasanju Crne Gore za Rezoluciju o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama, rekavši da nije očekivao da će zemlja glasati drugačije. Trifković je takođe upozorio srpsku javnost da ne gaji iluzije o premijeru Crne Gore Milojku Spajiću, tvrdeći da bi se on sklopio dogovor sa DPS-om u slučaju napada srpskih političkih snaga na vladu.
On je istakao da su Srbi u Crnoj Gori trenutno primorani da podnesu političku situaciju koja je, prema njegovim rečima, ipak bolja nego pre 30. avgusta 2020. godine. Trifković je naglasio da bi eventualna rekonstrukcija vlade koja bi vratila DPS bila katastrofa, jer bi se prekinula borba protiv organizovanog kriminala, specijalni tužilac Katnić postao nacionalni heroj, a Vesna Medenica bi se vratila na scenu u punom kapacitetu.
Ove izjave izazvale su različite reakcije u javnosti, sa mnogima koji se slažu sa Trifkovićem i njegovom analizom političke situacije u Crnoj Gori. Istovremeno, postoje i oni koji smatraju da je njegovo mišljenje prenaglašeno i da treba dati priliku za promene i razvoj u zemlji.
Rezolucija o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama podigla je mnogo prašine u regionu, posebno među srpskim stanovništvom koje se protivi takvim dokumentima. Glasanje Crne Gore za ovu rezoluciju dodatno je razbesnelo deo srpske javnosti koji smatra da su takvi potezi nepravedni i da se preteruje sa krivicom Srbije za događaje u Srebrenici.
Na političkoj sceni Crne Gore trenutno vlada tenzija između različitih političkih struja, a pitanje srpske manjine ima posebno mesto u ovom jatu. Srbi u Crnoj Gori suočavaju se sa brojnim izazovima i problemima, uključujući diskriminaciju, nedostatak prava i političko nasilje.
S druge strane, crnogorske vlasti tvrde da se zalažu za jednakost i prava svih građana, bez obzira na nacionalnu pripadnost. Međutim, mnogi smatraju da je situacija za Srbe u zemlji daleko od idealne i da se moraju preduzeti konkretne mere za poboljšanje njihove situacije.
U međunarodnoj zajednici, rezolucija o Srebrenici dobila je podršku kao dokument koji osuđuje zločine počinjene tokom rata na prostoru bivše Jugoslavije. Međutim, postoji i kritika da se rezolucija politički zloupotrebljava i da se koristi za postizanje različitih ciljeva, uključujući izolaciju Srbije u međunarodnoj politici.
Uprkos ovim kontroverzama, treba istaći da je važno raditi na pomirenju i izgradnji mira u regionu, te da je osuda zločina u Srebrenici važna za proces suočavanja sa prošlošću i sprečavanje novih sukoba. Međutim, ovaj proces mora biti fer i pravedan, te uključivati sve strane u konstruktivnom dijalogu.
Na kraju, važno je da se političke vođe u regionu fokusiraju na rešavanje stvarnih problema građana, poput ekonomskog razvoja, borbe protiv korupcije i jačanja vladavine prava. Samo kroz zajednički rad i saradnju mogu se ostvariti dugoročni mir i stabilnost na Balkanu.