Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna plata zaposlenih u informaciono-komunikacionim tehnologijama (IKT sektoru), odnosno programera, iznosila je 282.200 dinara tokom oktobra 2024. godine. Računarski programeri su ostvarili najveće prosečne mesečne zarade među svim zanimanjima u Srbiji tokom 2024. godine. U prvih deset meseci prošle godine, izvoz proizvoda i usluga u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija dostigao je vrednost od 3,342 milijarde evra, što je povećanje od 20% u odnosu na isti period rekordne 2023.
Ovi podaci pokazuju značajan rast i razvoj IKT sektora u Srbiji, kako u pogledu zarada zaposlenih, tako i u pogledu izvoza proizvoda i usluga. Prosečne plate programera su visoke, što ih čini atraktivnim zanimanjem na tržištu rada. Sa digitalizacijom sve većeg broja industrija i sektora, potražnja za stručnjacima iz oblasti informacionih tehnologija je u konstantnom porastu.
Osim toga, izvoz proizvoda i usluga u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija predstavlja značajan deo ukupnog izvoza Srbije. Povećanje izvoza od 20% u odnosu na prethodnu godinu ukazuje na konkurentnost i kvalitet proizvoda i usluga koje se nude na međunarodnom tržištu.
Srbija je prepoznata kao zemlja sa razvijenim IKT sektorom i stručnom radnom snagom u ovoj oblasti. Ovo je rezultat ulaganja u obrazovanje, tehnološki razvoj i podršku inovacijama u IKT sektoru. Vlada Srbije i Ministarstvo informisanja i telekomunikacija aktivno podržavaju razvoj informaciono-komunikacionih tehnologija kroz različite programe i inicijative.
Pored toga, svest o značaju digitalizacije i tehnološkog razvoja raste kako među građanima, tako i među preduzećima i institucijama. Digitalna transformacija postaje ključni faktor za unapređenje poslovanja, efikasnost javnih usluga i konkurentnost na globalnom tržištu.
Zbog toga je važno nastaviti ulagati u razvoj IKT sektora, obrazovanje stručnjaka, podršku startapima i inovacijama. Ovo će doprineti daljem rastu i razvoju srpske ekonomije, stvaranju novih radnih mesta i povećanju izvoza proizvoda i usluga.
Uzimajući u obzir sve navedene činjenice, možemo zaključiti da je IKT sektor jedan od ključnih stubova razvoja Srbije u 21. veku. Sa stalnim rastom i inovacijama, ova oblast pruža brojne mogućnosti za pojedince, preduzeća i celokupno društvo. Potrebno je nastaviti podržavati i ulagati u informaciono-komunikacione tehnologije kako bi se održao taj pozitivan trend i osigurala prosperitetna budućnost za sve.