Nakon što je Rusija u februaru 2022. godine napala Ukrajinu, Putin je zapretio Zapadu nuklearnim oružjem. Iako su mnogi uplašeni ovim pretnjama, Kremlj je za sada zadržao razine pretnji. Ruska nuklearna doktrina, potpisana 2020. godine, jasno definiše uslove pod kojima se može koristiti nuklearno oružje. Putin je nedavno sugerisao da bi ovaj dokument mogao biti izmenjen zbog sadašnje geopolitičke situacije.
Dokument navodi da je nuklearno oružje sredstvo odvraćanja koje se može koristiti samo kao ekstremna mera. Međutim, za sada nijedan napad nije bio blizu prelaska praga za upotrebu nuklearnog oružja prema doktrini. Postojali su napadi na osetljive mete, ali Moskva nije odgovarala nuklearnim udarom.
Postoje pozivi da se doktrina pooštri kako bi se smanjio prag za korišćenje nuklearnog oružja. Član Kremlja, Sergej Karaganov, pozvao je Putina da izmeni doktrinu radi ohlađivanja protivnika. Putin je odgovorio oprezno, ističući da trenutno ne vidi pretnje koje bi opravdale upotrebu nuklearnog oružja.
Postoje razgovori o modifikaciji dokumenta zbog zabrinutosti oko mogućeg raspoređivanja nuklearnog oružja kraćeg dometa. Putin je izrazio zabrinutost zbog američkih diskusija o ovom pitanju. Prema ruskom predsedniku, potrebno je pratiti razvoj ovih tehnologija i obratiti pažnju na ideje koje kruže u stručnim krugovima na Zapadu.
Ukratko, iako su pretnje nuklearnim oružjem ozbiljne, za sada Rusija nije prešla prag za njegovu upotrebu prema svojoj nuklearnoj doktrini. Međutim, postoji rasprava o potrebi izmena dokumenta kako bi se prilagodio sadašnjim globalnim geopolitičkim prilikama. Putin je najavio moguće promene, ali istovremeno naglašava da se situacija konstantno prati kako bi se osiguralo da je Rusija spremna reagovati na svaku pretnju na adekvatan način.