Rezolucija o Srebrenici može da poveća tenzije u regionu, Srbija od početka ima podršku Rusije

Milan Petrović avatar

Stalni predstavnik Rusije pri Ujedinjenim narodima, Vasilij Nebenzja, nedavno je izjavio da Srbija ima podršku Rusije kada je reč o rezoluciji o Srebrenici. Nakon sastanka s predsednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem, Nebenzja je naglasio da bi usvajanje ove rezolucije moglo da poveća tenzije u celom regionu.

Nebenzja je također istakao da su se sastanak sa predsednikom Srbije protekli veoma dobro, kao i svaki sastanak između Srbije i Rusije na bilo kojem nivou. Istakao je i predsednikovu posvećenost ovom pitanju, naglašavajući važnost revizije istorije koja se dešava, kako u slučaju Srebrenice, tako i uopšte.

Kao deo tog trenda, Nebenzja je izjavio da su neke sile pokušale da izmene istoriju Drugog svetskog rata i dešavanja na Balkanu tokom devedesetih godina. To se manifestuje u predlogu rezolucije o Srebrenici koja će se uskoro glasati na Generalnoj skupštini UN.

Nebenzja je izjavio da bi usvajanje ove rezolucije moglo da pogorša situaciju na Balkanu i da poveća tenzije u celom regionu, a ne samo u zemlji čiji je deo rukovodstva inicirao glasanje o nacrtu rezolucije. On je također izrazio svest o tome da će možda biti usvojena, ali da bi to bila ‘Pirova pobeda’ za njene sponzore.

Ruski ambasador planira da govori na sednici Generalne skupštine UN na temu predložene rezolucije o Srebrenici, ali nije želeo da otkrije svoj govor unapred kako ne bi unapred upozorio one kojima će se obratiti.

Na pitanje novinara o podršci Rusije Srbiji, Nebenzja je potvrdio da Srbija ima podršku Rusije od samog početka. Generalna skupština UN treba da glasa o predlogu rezolucije o Srebrenici.

Ovaj sukob oko rezolucije o Srebrenici pokazuje kako se istorijski događaji i njihovo tumačenje i dalje koriste kao sredstvo u diplomatskim odnosima između zemalja. Sa različitim viđenjima istorijskih činjenica i događaja, političari i diplomate koriste ove teme za promovisanje svojih nacionalnih interesa i stvaranje savezništava sa drugim državama.

Srbija se bori za odbranu svog ugleda i istorijskog nasleđa, dok Rusija pruža podršku kao saveznik i prijatelj. Ovaj spor oko rezolucije o Srebrenici može povećati napetosti u regionu balkana i predstavlja važan trenutak za analizu političkih odnosa i međunarodne saradnje.

Pitanje Srebrenice i ratnih zločina na Balkanu još uvek je osetljivo i važno pitanje za stabilnost regiona i napredak u procesu pomirenja. Očekuje se da će usvajanje ove rezolucije imati dalekosežne posledice na odnose između Srbije, Rusije i drugih zemalja u regionu.

U završnici, jasno je da političke tenzije i rivalstvo između zemalja i saveznika mogu imati duboke istorijske i kulturne korene. Diplomatski sukobi oko istorijskih tema, kao što je rezolucija o Srebrenici, pokazuju koliko su granice između prošlosti i sadašnjosti, kao i između političkih interesa i moralnih principa, često slabo definisane i podložne manipulaciji. S tim u vidu, važno je razumeti različita viđenja i tumačenja istorije kako bi se postigla bolja komunikacija, razumevanje i saradnja između zemalja i naroda.

Milan Petrović avatar