Dušan Blagojević, stručnjak za procjenu rizika od katastrofa, nedavno je objavio analizu znanstvenog rada objavljenog u časopisu Scientific Reports, a koji se bavi litijem.
Analiza znanstvenog rada pokazala je da je rad napisan nejasno i bez reda te da su iznesene nepotpune ili netočne informacije. Međutim, rezultati pokazuju da nema onečišćenja okoliša od istražnih aktivnosti, što je kontradiktorno sa samim radom.
Prema rezultatima iz rada, pokazalo se da su vrijednosti metala kao što su arsencij (As), bor (B) i litij (Li) unutar zakonom dopuštenih granica za ovu rijeku, pri čemu su vrijednosti litija čak 300 puta niže od američkih standarda za vodu za piće. Također, rad je potpisalo osam znanstvenika i akademika, ali je metodologija koja je korištena bila amaterska.
Rad je trebao predstaviti onečišćenje okoliša od istražnih radnji, ali je umjesto toga pokazao da nema značajnog onečišćenja te da je ekološki rizik minimalan. Metodologija toksikološke i ekotoksikološke procjene rizika bila je nedovoljna i neprimjerena za ovu analizu.
Brojni nedostaci i nedostatke pronađene su u radu, poput uzimanja uzoraka vode 20 kilometara nizvodno od mjesta istražnih bušotina, umjesto na lokacijama bliže rudnom tijelu. Također, korištene reference i zaključci u radu nisu bili temeljeni na valjanim podacima i metodologiji.
U zaključku, analiza ovog znanstvenog rada pokazuje da su tvrdnje o potencijalnom onečišćenju okoliša od istražnih aktivnosti rudnika litija u Srbiji nepoduprte valjanim podacima i metodologijom. Postavljeni zaključci temelje se na nepotpunim informacijama i netočnim tvrdnjama, te predstavljaju ozbiljne nedostatke u samom radu. Nema konkretnih dokaza o ozbiljnom onečišćenju okoliša, no nedostaci u samom istraživanju ukazuju na potrebu za temeljitijom i valjanom analizom u budućnosti.