Gordana Naumović je autor koji se do sada afirmisao kroz pisanje udžbenika, ali je njena najnovija knjiga „Detinjstvo na brodovima“ prava poslastica za ljubitelje literature. Promocija ovog dela održaće se 7. februara u Kući Đure Jakšića, a očekuje se prisustvo mnogih ljubitelja knjige i kulture.
Knjiga je posebno zanimljiva jer se kroz nju prepliću lične priče i istorijski kontekst. Naumović je, kroz dnevničke zapise osmogodišnje devojčice, uspela da osvetli teške uslove života ruskih izbeglica koje su se našle u Tunisu, gde su bile primorane da žive na brodovima, bez prava da se iskrcaju. Ova situacija je trajala četiri godine, a kroz oči deteta, čitalac može da doživi kompleksnost i težinu tih okolnosti.
Gordana Naumović je provela skoro pedeset godina razvijajući ovo delo, koje je sada konačno ugledalo svetlost dana. Njena sposobnost da kroz priču prikaže stvarnost iz perspektive deteta donosi posebnu emotivnu težinu i dubinu. Ovakav pristup je retkost, a Naumović je uspela da stvori knjigu koja će privući pažnju i dece i odraslih.
U knjizi se nalaze elementi autobiografije, ali i fikcije, što dodatno obogaćuje narativ. Naumović je uspela da spoji svoje lične doživljaje i istorijske činjenice, stvarajući delo koje će sigurno ostaviti traga na čitaoce. Ova knjiga nije samo književno delo, već i važan svedok jednog vremena i događaja koji su oblikovali sudbine mnogih ljudi.
Na promociji knjige, recenzentkinja prof. dr Biljana Anđelković, neurolog i neuropsihijatar, podeliće svoja zapažanja o delu, dok će delove romana čitati Zorica Jovanović, glumica Pozorišta „Boško Buha“, i Peđa Todorović, slikar. Očekuje se da će njihovo izvođenje dodatno obogatiti iskustvo prisutnih i doneti živopisne slike iz knjige.
Knjiga „Detinjstvo na brodovima“ može se smatrati značajnim doprinosom srpskoj književnosti, posebno u kontekstu istraživanja tema kao što su izbeglištvo, identitet i porodica. U vreme kada se svet suočava sa velikim migracijama i izbegličkim krizama, Naumović nas podseća na to koliko je važno razumeti ljudsku sudbinu i empatiju prema onima koji su pogođeni sličnim situacijama.
Ova knjiga nije samo priča o prošlosti, već i poziv na razmišljanje o sadašnjim dešavanjima u svetu. U vreme globalnih kriza, Naumovićeva nas podseća na vrednost ljudskosti, solidarnosti i razumevanja. Njena sposobnost da kroz fikciju prenese važne poruke i vrednosti je ono što čini njeno delo posebnim.
Gordana Naumović je svojom knjigom „Detinjstvo na brodovima“ otvorila jedno važno pitanje o tome kako se nosimo sa traumama i teškoćama u životu. Kroz oči deteta, ona nas vodi na putovanje koje je istovremeno lično i univerzalno. Kao čitaoci, imamo priliku da se suočimo sa emocijama, strahovima i nadama koje su deo ljudske prirode.
Na kraju, promocija knjige 7. februara biće prilika da se čitaoci sretnu sa autorom, postave pitanja i razmene mišljenja o ovom značajnom delu. U svetu koji se brzo menja, važnost ovakvih književnih događaja ne može se podceniti. Oni podstiču dijalog, razumevanje i, što je najvažnije, ljubav prema knjigama i pričama koje oblikuju naše živote.
Knjiga „Detinjstvo na brodovima“ predstavlja most između prošlosti i sadašnjosti, a njena vrednost leži u sposobnosti da nas inspiriše da razmišljamo o svetu oko nas.