RONIOCI ZATEKLI NEVIĐEN PRIZOR U POTOPLJENOJ VALJEVSKOJ GRAČANICI! Sveća i dalje gori, a ono što su videli prepričavaju sa STRAHOPOŠTOVANJEM! (VIDEO)

Milan Petrović avatar

Crkva Svetog Arhanđela Mihaila ponovno je postala tema rasprave, sedam godina nakon što je potopljena zbog izgradnje veštačkog jezera Rovni i brane. Crkva, poznata kao Valjevska Gračanica, prvi put se pominje u turskim popisima iz 1560. godine, dok je prvobitna crkva datirala iz 15. veka. Poslednje promene na crkvi izvedene su 1930. godine, kada je izgrađen kube u neovizantijskom stilu, a na njoj se nalazilo zvono iz 1860. godine.

Zahvaljujući Ronilačkom spasilačkom klubu „Borac“, javnost je sada imala priliku da ponovo vidi unutrašnjost potopljene crkve. Ronioci su se spustili na 18 metara dubine do crkve i snimili njenu unutrašnjost, upotrebom specijalne opreme zbog hladne vode i smanjene vidljivosti. Snimak je izazvao veliku pažnju nakon što je objavljen na društvenim mrežama.

Članovi Ronilačkog spasilačkog kluba „Borac“ izjavili su da su ostali nemi pred nestvarnim prizorima potopljene crkve, opisujući tišinu, hladnu vodu i sunčeve zrake koje se probijaju kroz vodu. Poseta crkvi nakon osam meseci i snimanje unutrašnjosti ostavilo je dubok utisak na ronioce i prisutne.

Uzrok potapanja crkve Svetog Arhanđela Mihaila bio je izgradnja veštačkog jezera Rovni i brane 2016. godine. Crkva, koja se nalazila u selu Tubravić kod Valjeva, imala je dugu istoriju i značaj za lokalnu zajednicu. Nakon što su snimci unutrašnjosti crkve objavljeni na društvenim mrežama, javnost je pokazala interesovanje za ovaj kulturni spomenik i želela je saznati više o njegovoj prošlosti.

Uz podršku Ronilačkog spasilačkog kluba „Borac“, crkva Svetog Arhanđela Mihaila, poznatija kao Valjevska Gračanica, ponovo je postala tema razgovora među građanima i stručnjacima. Snimci unutrašnjosti potopljene crkve privukli su pažnju javnosti i podstakli interesovanje za njenu istoriju i značaj u lokalnoj zajednici. Ronioci klub „Borac“ spustili su se na 18 metara dubine kako bi zabeležili unutrašnjost crkve uz pomoć specijalne opreme.

Nakon objavljivanja snimaka na društvenim mrežama, javnost je pokazala interesovanje za ovaj kulturni spomenik i želela je saznati više o njegovoj prošlosti. Crkva Svetog Arhanđela Mihaila ima dugu istoriju i značaj za lokalnu zajednicu, a njeno potapanje zbog izgradnje veštačkog jezera Rovni i brane u 2016. godine izazvalo je emotivne reakcije među građanima.

Ronilački klub „Borac“ omogućio je da se crkva Valjevska Gračanica ponovo nađe u fokusu javnosti, pružajući priliku da se vidi njena unutrašnjost nakon sedam godina. Snimci unutrašnjosti potopljene crkve naišli su na veliko interesovanje među građanima, istaknuvši značaj ovog kulturnog spomenika za lokalnu zajednicu. Ronioci su opisali svoje iskustvo spuštanja na 18 metara dubine kao nestvarno iskustvo koje ih je ostavilo neme pred lepotom potopljene svetinje.

Milan Petrović avatar