Rumunski F-16 nisu smeli da obore „šahid“ iz bizarnog razloga

Milan Petrović avatar

Lovci rumunjskog vazduhoplovstva F-16 nedavno su presreli ruski dron sa eksplozivom koji je uletio u vazdušni prostor NATO-a tokom napada Kremlja na Ukrajinu. Pilotima F-16 nije bilo dozvoljeno da obore dron jer bi to bilo ilegalno prema rumunskim zakonima. Dron je bio iranskog dizajna i veličine motocikla, naoružan bojevom glavom od 30-75 kg. Rumunski zemaljski radari su prvi uočili dron dok se nalazio iznad međunarodnih voda u Crnom moru, pre nego što je srušen na rumunsku farmu. Piloti F-16 su pratili dron svojim radarima dok je leteo iznad rumunskog teritorijalnog vazdušnog prostora. Dron je verovatno lansiran sa Krima i trebao je da završi na ukrajinskoj rečnoj luci Vilkovo, ali je promenio kurs i uleteo u rumunski vazdušni prostor.

Rumunski mediji su izvestili o panici i civilnoj panici u Peripravi dok su ruske bespilotne letelice kamikaze probijale kroz ukrajinsku mitraljesku vatru. Stanovnici su bili uplašeni od eksplozija koje su se čule preko reke. Drugi ruski dron je takođe probio rumunski vazdušni prostor tokom napada na Vilkovu. Ministarstvo spoljnih poslova Rumunije je uputilo protest Kremlju zbog kršenja vazdušnog prostora. F-16 su bila prisutna u vazduhu i pratila aktivnosti u regionu, ali nisu bili u mogućnosti da obore dron zbog zastarelog zakona koji zabranjuje napad na bespilotne letelice u gotovo svim okolnostima.

Predsednik Senata Rumunije predložio je izmene zakona kako bi se omogućilo pilotima da reaguju na dronove i rakete usmerene na Ukrajinu koji uđu u rumunski vazdušni prostor. Senatski komitet za odbranu je zakazao raspravu o izmenama zakona kako bi vojska bila u stanju da uništi dronove koji uđu u rumunski vazdušni prostor ili ciljaju na rumunsku teritoriju. Promene u zakonu su neophodne kako bi se modernizovale procedure i omogućilo reagovanje na novu pretnju od bespilotnih letelica. Rumunski vazdušni prostor treba da bude zaštićen od svih neovlašćenih incidenata kako bi se osigurala sigurnost građana i teritorije.

Ukoliko se zakon promeni, piloti F-16 će imati više mogućnosti da reaguju na neprijateljske dronove i bezbedno štite vazdušni prostor Rumunije. Novi propisi bi trebalo da omoguće vojsci da brže i efikasnije deluje u slučaju kršenja vazdušnog prostora i da odgovori na pretnje sa kojima se država suočava. Očekuje se da će izmene zakona biti usvojene u bliskoj budućnosti kako bi se unapredila bezbednost i odbrana zemlje od svih potencijalnih pretnji.

Uticaj ruskih dronova na regionalnu sigurnost je zabrinjavajući, ali odgovarajuće mere se moraju preduzeti kako bi se zaštitili interesi Rumunije i NATO saveza. Modernizacija zakona o vazdušnoj odbrani je ključna za jačanje sposobnosti vojske da reaguje na sve vrste pretnji. Rumunija treba da bude spremna da se suoči sa novim izazovima u oblasti bezbednosti i da se efikasno brani od svih neprijateljskih akcija.

Kremlj treba da poštuje suverenitet Rumunije i međunarodno pravo kako bi se izbegli incidenti u budućnosti. Saradnja sa NATO savezom je od vitalnog značaja za očuvanje stabilnosti i sigurnosti u regionu. Rumunija će nastaviti da sarađuje sa saveznicima kako bi se osigurala bezbednost i prosperitet celog regiona. Može se očekivati da će se nastaviti diskusija o izmenama zakona o vazdušnoj odbrani u cilju jačanja odbrambenih sposobnosti zemlje.

Milan Petrović avatar