Ruska državna kompanija „Rosatom“ napreduje u izgradnji nove turske nuklearne elektrane, potvrđujući tako jačanje energetskih veza između Turske i Rusije. Kompanija već gradi prvu nuklearnu elektranu u Turskoj, smještenu u Akkuyu, što je steklo povjerenje turskog ministra energetike Alparslana Bayraktara koji smatra da je „Rosatom“ dobar partner za izgradnju nove elektrane u Sinopu.
Južna Koreja također je bila u pregovorima za izgradnju postrojenja s četiri reaktora duž obale Crnog mora. Planiranje fabrike u Sinopu moglo bi uključivati zajednička ulaganja iz javnog i privatnog sektora, a proces licenciranja se očekuje da će trajati dvije do tri godine.
Ovaj potez naglašava strateški odnos između Turske i Rusije, posebno u trenutku kada neki od saveznika Ankare u NATO-u osjećaju nedostatak povjerenja u Moskvu zbog sukoba u Ukrajini. Rusija već zauzima važnu ulogu u snabdijevanju Turske sirovom naftom i prirodnim gasom, a ulaganje u nuklearnu energiju u Turskoj će joj otvoriti nove mogućnosti na tržištu električne energije koja snabdijeva oko 85 miliona stanovnika.
Ministar energetike Alparslan Bayraktar istaknuo je da Turska planira dodati više od 20 gigavata nuklearnog kapaciteta do 2050. godine, no postizanje tog cilja moglo bi se ubrzati ako se fabrika u Sinopu i druga planirana nuklearna elektrana u regiji Trakija prošire na svoj maksimalni kapacitet. Trenutno su u tijeku pregovori s Kinom o projektu Trakija i s SAD-om o malim modularnim reaktorima.
Ovaj poduhvat naglašava važnost suradnje između Turske i Rusije u energetskom sektoru te otvara nove perspektive za oba partnera. Izgradnja nove nuklearne elektrane u Sinopu će ne samo doprinijeti energetskoj neovisnosti Turske već će otvoriti nove mogućnosti za suradnju s drugim zemljama i kompanijama u području nuklearne energije. Očekuje se da će ovaj projekt biti važan korak ka ostvarenju energetskih ciljeva Turske u budućnosti.