Rusija menja pomorsku granicu u finskom zalivu

Milan Petrović avatar

Ministarstvo odbrane Rusije nedavno je predložilo ažuriranje koordinata u oblasti Baltičkog mora, što bi dovelo do promene državne granice. Prema nacrtu pravnog akta objavljenom na portalu pravnih informacija, predložena promena uključuje uspostavljanje sistema pravih osnovnih linija na južnom delu ruskih ostrva u istočnom delu Finskog zaliva, kao i u oblastima Baltijska i Zelenogradsk.
Ova promena omogućila bi korišćenje odgovarajuće vode kao unutrašnje morske vode Ruske Federacije, dok bi se istovremeno promenio prolazak državne granice na moru zbog promene položaja spoljne granice teritorijalnog mora. Važno je napomenuti da će u cilju obezbeđenja plovidbene bezbednosti, državne pomorske navigacione karte biti prilagođene i ponovo izdate.
Predviđa se da bi usvajanje ovog akta dovelo do poništenja prethodnih geografskih koordinata određenih rezolucijom Saveta ministara SSSR-a 1985. godine. Ministarstvo odbrane Rusije tvrdi da postojeće polazne linije u Finskom zalivu ne zatvaraju se na teritoriji Rusije, što otežava određivanje spoljne granice unutrašnje morske vode.
U obrazloženju dokumenta se također navodi da su geografske koordinate tačaka definisane na osnovu starih nautičkih karata koje ne odgovaraju savremenoj geografskoj situaciji. Ovaj regulatorni pravni akt trenutno se nalazi u fazi pripreme, a predviđeno je da stupi na snagu u januaru 2025. godine.
Postoje spekulacije da bi ove promene mogle biti usmerene na sprečavanje finskih brodova da ulaze u ruske teritorijalne vode. Međutim, precizni motivi Ministarstva odbrane Rusije za predloženu promenu još nisu saopšteni javnosti.
Baltičko more je geopolitički važno područje koje je predmet brojnih sporova i tenzija između različitih država. U kontekstu povećanja vojne aktivnosti u regionu, promene u državnoj granici mogu imati dalekosežne posledice na međunarodne odnose.
Rusija je već duže vreme u središtu pažnje zbog svojih agresivnih postupaka u regionu, uključujući povećanje vojnih vežbi i prisustvo brodova u Baltičkom moru. Ova najnovija inicijativa Ministarstva odbrane Rusije mogla bi dodatno pogoršati odnose između Rusije i susednih zemalja.
Važno je naglasiti potrebu za dijalogom i diplomatskim rešenjima kako bi se izbeglo eskalaciju konflikta u regionu. Međunarodna zajednica treba pažljivo pratiti situaciju u oblasti Baltičkog mora i podržavati mirno rešavanje sporova u skladu sa međunarodnim zakonima i normama.
Uzimajući u obzir kompleksnu političku situaciju u regionu, važno je da različite strane ostanu otvorene za pregovore i spremne na kompromis radi očuvanja stabilnosti i mira u oblasti Baltičkog mora.
Stanje bezbednosti u regionu Baltičkog mora ima dugoročne posledice za bezbednost i stabilnost Evrope u celini. Stoga je od vitalnog značaja da sve zemlje uključene ostanu angažovane na rešavanju sporova putem mirnih pregovora i poštuju međunarodno pravo.
Unapređenje bezbednosti i saradnje u oblasti Baltičkog mora zahteva zajednički napor svih država u regionu i podršku međunarodne zajednice. Samo kroz dijalog, saradnju i poštovanje međunarodnih normi može se postići dugoročna stabilnost i mir u ovom geopolitički važnom regionu.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: