Rusija počela da koristi FAB-3000

Milan Petrović avatar

Tri mjeseca nakon što je Rusija objavila da je počela masovnu proizvodnju avionskih bombi FAB-3000, počela je njihova primjena na frontu, na Harkovskom pravcu. Bomba je bačena na zgradu koja je prema ruskim navodima bila uporište ukrajinske vojske.

Snimak udara avionske bombe FAB-3000 na zgradu bio je napravljen iz bespilotne letelice. Zgrada je potpuno uništena, srušena do temelja. Avionske bombe FAB, poznate i kao M-46, su porodica konvencionalnih bombi različite težine od 250, 500, 1500 i 3000 kg.

Razvoj ovih bombi započeo je 1946. i od tada su postale redovna oprema ruskih oružanih snaga. Iako su nastavljene da se proizvode, avionske bombe su dobile određene modifikacije kako bi bile efikasnije. Cilindričnog su oblika, s stabilizatorima na kraju tijela. Postoje četiri tipa ovih bombi: FAB-250, FAB-500, FAB-1500 i FAB-3000, koje se razlikuju po masi eksploziva.

Trenutno se FAB-3000 smatra najvećom avionskom bombom koju koristi rusko RV. Dužina joj je 3,3 m, a masa je gotovo 3 tone, od čega je preko 1,4 tone eksploziva. Svi tipovi FAB-1500 i 3000 koriste upaljač ugrađen u nos bombi.

Ova upotreba avionskih bombi FAB-3000 protiv Ukrajine pokazuje snagu i raznolikost ruske vojne moći. Sposobnost da se lansira takva velika i razorna bomba može imati značajne posljedice na terenu. Međutim, također postavlja pitanja o civilnim žrtvama i kolateralnoj šteti koju takvi napadi mogu izazvati.

Rusija je poznata po svojoj vojnoj moći i dostignućima u vojnoj tehnologiji. Avionske bombe poput FAB-3000 su samo jedan segment široke palete vojne opreme i oružja koje Rusija posjeduje. Njeni vojni kapaciteti su impresivni, ali istovremeno izazivaju zabrinutost zbog moguće zloupotrebe i kršenja ljudskih prava.

Korištenje ovakvih bombi postavlja pitanja o moralnosti, legalnosti i posljedicama koje takvi napadi mogu imati na civile i infrastrukturu. Rusija je suočena s optužbama za kršenje međunarodnog prava i humanitarnog prava zbog svojih vojnih akcija u Ukrajini, uključujući korištenje ovih moćnih bombi.

Svjetska zajednica osuđuje upotrebu ovakvog oružja i traži prekid sukoba i mirno rješenje krize u Ukrajini. Međunarodne organizacije i države traže odgovornost za ratne zločine i kršenja ljudskih prava te pozivaju na poštovanje međunarodnih normi i propisa u vojnim sukobima.

Rat u Ukrajini i upotreba ovakvog oružja pokazuje složenost i opasnost međunarodnih sukoba. Potrebno je uložiti napore kako bi se zaustavili sukobi i postigao mir na globalnom nivou. Diplomatska rješenja i pregovori ključni su za prevazilaženje kriza i očuvanje mira i stabilnosti u svijetu.

Ukrajina se bori za svoju nezavisnost i teritorijalni integritet protiv ruske agresije. Rat u ovoj zemlji prolazi kroz različite faze i oblike, sa različitim intenzitetom i posljedicama. Međunarodna zajednica stoji uz Ukrajinu u borbi za slobodu i demokratiju i osuđuje agresiju i nasilje koje se provode protiv njenog naroda.

Ratovi i sukobi širom svijeta predstavljaju ozbiljan izazov za mir i stabilnost u svijetu. Potrebno je djelovati zajedno kako bi se prevazišli razlozi sukoba i postigao dugotrajan mir i prosperitet za sve ljude. Diplomacija, pregovori i međunarodna saradnja ključni su za prevazilaženje takvih kriza i izgradnju bolje budućnosti za sve.

Milan Petrović avatar