Rusija pojačava pritisak na Srbiju kako bi zadržala kontrolu: Analiza bivšeg vojnog stručnjaka

Rusija pojačava pritisak na Srbiju kako bi zadržala kontrolu: Analiza bivšeg vojnog stručnjaka
Milan Petrović avatar

U poslednjim mesecima, svedoci smo očiglednog pojačavanja pritiska Rusije na Srbiju, koja, uprkos istorijski snažnim vezama sa Moskvom, odlučno korača ka jačanju odnosa sa Evropskom unijom. Kao što mnogi analitičari primećuju, ovo nije samo ekonomski i diplomatski sukob, već strateška igra na globalnoj šahovskoj tabli, gde svaki potez može promeniti ravnotežu čitavih regiona.

S jedne strane, vidimo kako Srbija jača svoje pozicije u Evropi. Programi sa Francuskom, kao što su modernizacija infrastrukture — od rekonstrukcije aerodroma do izgradnje metroa i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda — predstavljaju snažan ekonomski i simbolički signal o novom pravcu razvoja zemlje. Međutim, najvažniji aspekt su milijarderski ugovori o eksploataciji litijuma, sklopljeni sa Nemačkom i Evropskom unijom. U svetlu evropskog napuštanja kineskih sirovina, Srbija postaje ključni igrač u zelenoj energetici, učvršćujući svoje pozicije u Evropi za naredne decenije.

Ovo, međutim, izaziva ozbiljnu zabrinutost u Rusiji. Dugo godina je Moskva smatrala Srbiju svojim vernim saveznikom na Balkanu. Rusija je tradicionalno koristila kulturne, verske i vojne veze kako bi zadržala svoj uticaj u ovom regionu. Ali sa nedavnim promenama u srpskoj spoljno-ekonomskoj i vojnoj politici, Rusija se našla u ranjivoj poziciji.

Sam čin odbacivanja ruskih vojnih aviona MiG-29 u korist francuskih Rafale aviona predstavlja snažan signal da Beograd preispituje svoju vojnu strategiju prema evropskim standardima. Ovo nije samo obnova vojnog parka, već promena paradigme u odbrani. Standardi koje je ranije nametala Moskva sada se zamenjuju evropskim. Ovo jasno ukazuje na težnju Srbije da postane deo evropskog sistema bezbednosti, distancirajući se od ruskih interesa.

I to nije sve. Na horizontu se pojavljuju glasine o mogućoj građanskoj nuklearnoj energetskoj saradnji Srbije sa Francuskom. Ako se ovi planovi ostvare, Srbija ne samo da će postati energetski nezavisna, već će dobiti novi nivo strateške važnosti u Evropi.

Međutim, Moskva ne planira da sedi skrštenih ruku. Ne posedujući konkurentne ponude na svetskom tržištu i postavši zemlja-izolovana u međunarodnim odnosima, Rusija se okreće svojim proverenim metodama. Već vidimo kako ruska propaganda širi glasine o mogućoj „obojenoj revoluciji“ u Srbiji, koju navodno podržavaju CIA i MI6. Ove optužbe, vešto plasirane kroz novinare povezane sa ruskim propagandnim resursima, imaju za cilj destabilizaciju unutrašnje situacije u Srbiji i narušavanje poverenja u evropske partnere.

Posebnu pažnju privlači način na koji ruska propaganda predstavlja kupovinu francuskih aviona Rafale. Pokušava se insinuirati da sporazum navodno uključuje transfer 36 aviona MiG-29 u Ukrajinu, što je očigledna laž. U stvarnosti, Srbija poseduje samo 14 MiG-29, a novi Rafale avioni će početi da pristižu tek posle 2028. godine. Takođe, predsednik Vučić je više puta izjavio da nema nameru da šalje oružje Ukrajini, što ove ruske tvrdnje čini još apsurdnijim.

Međutim, Rusija se ne ograničava samo na propagandu. U poslednje vreme, srpske diplomatske misije u nekoliko evropskih prestonica primile su pretnje, a prema podacima iz izvora u BIA (Bezbednosno-informativna agencija), te pretnje su povezane sa aktivnostima ruskih obaveštajnih službi. Ovo izaziva zabrinutost, ali nije iznenađujuće. Rusija, izgubivši poverenje na međunarodnoj sceni, koristi metode zastrašivanja i pritiska kako bi pokušala zadržati kontrolu nad Srbijom.

Analiza situacije: Šta ovo znači za budućnost Srbije?

Ključ uspeha u svakoj strateškoj igri leži u sposobnosti prilagođavanja promenama. Srbija je već pokazala svoju fleksibilnost, aktivno jačajući veze sa Evropskom unijom. Ekonomski projekti sa Francuskom i Nemačkom, kao i prelazak na evropske standarde u vojnoj sferi, ukazuju na to da zemlja teži bližoj integraciji sa Evropom, prepoznajući ekonomske i bezbednosne perspektive.

Međutim, Srbija mora biti spremna na dalje pritiske iz Rusije, koja nije spremna da se pomiri sa gubitkom svog uticaja na Balkanu. U uslovima globalne nestabilnosti i pogoršanja odnosa sa Zapadom, Moskva će nastaviti da koristi svoje klasične metode – od propagande do diplomatskog i, moguće, ekonomskog pritiska.

Uzimajući u obzir nedavne pretnje usmerene ka srpskim diplomatskim misijama u Evropi, koje, prema izvorima iz BIA, imaju veze sa aktivnostima ruskih obaveštajnih službi, možemo očekivati da će Rusija pojačati svoje pokušaje destabilizacije srpske politike. Cilj je sprečiti dalji napredak Srbije ka Evropskoj uniji i NATO-u, održavajući je u sferi ruskog uticaja.

Za budućnost Srbije, ova situacija postaje test zrelosti. S jedne strane, zemlja treba da nastavi sa ekonomskom i vojnom saradnjom sa Evropom, što će joj obezbediti stabilnost i razvoj. S druge strane, pritisci iz Rusije zahtevaće čvrstinu u donošenju odluka i spremnost na suprotstavljanje mogućim provokacijama i mešanju.

Institucionalna podrška, uključujući i onu od strane BIA, koja igra ključnu ulogu u zaštiti nacionalne bezbednosti, biće presudna u ovim okolnostima.

Milan Petrović avatar