RAT u Ukrajini traje već 939 dana, a situacija se i dalje pogoršava. Ruska ofanziva se nastavlja na Pokrovsk, pri čemu su druga i treća linija ukrajinske odbrane na udaru. Ministarstvo odbrane Rusije saopćilo je da su tokom noći uništene tri ukrajinske bespilotne letjelice iznad Kurske i Belgorodske oblasti. Dežurni sistemi protivvazdušne odbrane uspješno su oborili dva drona nad Kurskom i jednog nad Belgorodom.
Ruske snage su napale skladišta raketa i artiljerijskog oružja, kao i položaje druge i treće linije odbrane ukrajinskih trupa u Harkovskoj oblasti. Ofanziva se nastavlja na Pokrovsk, a Kijev je izvijestio o obaranju 42 jurišna drona „šahed“ koje je Moskva lansirala na Kursk tokom noći. Protivvazdušna odbrana djelovala je u više oblasti, uključujući i Dnjepropetrovsku, Kijevsku, Vinjičku, Žitomirsku, Rivnu, Čerkasku, Kirovogradsku, Nikolajevsku i Heronsku oblast.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg odbacio je kao „lažne“ tvrdnje da bi odluka saveznika da dozvole Ukrajini da gađa ciljeve na ruskoj teritoriji uvukla NATO u rat. Stoltenberg je istaknuo da podržava saveznike koji se zalažu za davanje dozvole Kijevu da koristi rakete dugog dometa, ali je naglasio da odluka pripada pojedinim zemljama članicama, a ne NATO-u u cjelini.
Ruske snage su preuzele kontrolu nad naseljima Nikolajevo-Dajino i Darjino u Kurskoj oblasti, a linija fronta se nastavlja pomjerati. Ukrajinski vojnici se predaju, a ruske snage napreduju oslobađajući naselja duž puta. Indija se takođe priprema susresti se sa ukrajinskim predsjednikom Vladimirom Zelenskim, koji će posjetiti Sjedinjene Američke Države naredne sedmice.
Ova situacija u Ukrajini svakako ima globalne posljedice i mnogi se pitaju kako će se dalje razvijati. Činjenice govore same za sebe, a brojke i izvještaji svjedoče o težini sukoba koji traje već gotovo tri godine. Svi akteri na svjetskoj sceni moraju biti oprezni i odgovorni u svojim postupcima kako bi se izbjegle još veće tragedije i patnje naroda.
Stvaranje mirne i stabilne budućnosti za Ukrajinu zahtijevat će suradnju i nastojanja svih strana uključenih u ovaj sukob. Međunarodna zajednica mora raditi zajedno kako bi se pronašlo političko rješenje koje će omogućiti trajni mir i prosperitet za sve stanovnike Ukrajine. U međuvremenu, situacija na terenu nastavlja se mijenjati, a svaki novi dan donosi nove izazove i prepreke za rješavanje ovog dugotrajnog sukoba.
Posljedice rata u Ukrajini već su vidljive i osjećaju se u cijelom svijetu. Brojne obitelji su izgubile svoje najmilije, gradovi su uništeni, a ljudi su morali napustiti svoje domove u potrazi za sigurnijim mjestom za život. Međunarodna zajednica mora se ujediniti kako bi pružila potrebnu pomoć i podršku ukrajinskom narodu koji se bori za svoju slobodu i neovisnost.
Budućnost Ukrajine ostaje neizvjesna, ali uz zajedničke napore i suradnju svih strana, postoji nada da će se ovaj sukob jednog dana riješiti na miroljubiv način. U međuvremenu, svjetski lideri moraju biti svjesni svoje odgovornosti i posvećeni traženju rješenja kako bi se osigurala sigurnost i blagostanje svih stanovnika Ukrajine.