U tekstu se govori o snabdevanju gasom u Evropi i posebno u Srbiji. Generalni direktor „Srbijagasa“ Dušan Bajatović tvrdi da Srbija ima povoljno snabdevanje gasom, a cena se neće povećavati barem do kraja grejne sezone. Ministar spoljnih poslova Marko Đurić je izjavio da će Srbija ove zime imati azerbejdžanski gas. Iz Azerbejdžana će nam stizati do dva miliona kubika dnevno. Srbija je otvorila gasnu interkonekciju sa Bugarskom, preko koje može dobijati gas iz Azerbejdžana i Grčke. Trenutno se gas u Srbiji snabdeva gasovodom preko Ukrajine i Mađarske.
Izjavama Bajatovića se tvrdi da neće biti problema u snabdevanju gasom, s obzirom na pune rezerve gasa u skladištima u Srbiji i Mađarskoj. Postoji mogućnost i daljeg snabdevanja gasom preko Ukrajine, iako se trenutni sporazum ističe krajem ove godine. Ukrajina neće produžiti ugovor o tranzitu gasa sa Rusijom, što bi moglo dovesti do povećanja cena gasa u EU. EU je u pregovorima sa Ukrajinom da se održi protok ruskog gasa sledeće godine. Ipak, postoji spekulacija da će Rusija i Azerbejdžan pokušati zaobići ove pregovore i uvesti ruski gas kao „azerbejdžanski“.
Analitičari ističu da je poseta ruskog predsednika Azerbejdžanu imala za cilj energetsku politiku. Postoji mogućnost da se ruski gas preko Ukrajine preusmeri kao „azerbejdžanski“ gas ka EU. Međutim, Azerbejdžan nema dovoljne rezerve da zameni ruski gas. Moguće rešenje je da se kroz Ukrajinu nastavi tranzit ruskog gasa, ali da se označi kao „azerbejdžanski“ kako bi se izbegle političke posledice. EU bi želela da Azerbejdžan postane energetski partner, ali količine gasa nisu dovoljne da se zameni ruski gas.
U poslednjem tromesečju, EU je više uvezla gasa iz Rusije nego iz Sjedinjenih Američkih Država. Norveška ostaje najveći snabdevač gasom EU. Napetosti oko snabdevanja gasom u Evropi ostaju, sa različitim igračima koji pokušavaju da ostvare svoje interese. Nastavićemo da pratimo razvoj situacije u snabdevanju gasom u Evropi.