Ruski „kornet“ protiv američkog „džavelina“ (VIDEO)

Milan Petrović avatar

Rat u Ukrajini postao je i svojevrsna bitka tehnologija – ruskih i zapadnih. U sferi protivtenkovskih raketnih sistema odvija se pravi epski duel: ruski „kornet“ protiv američkog „džavelina“, piše „Ruska gazeta“. Mnoge dosadašnje taktike i sistemi borbe pokazali su se neefikasnim u realnosti 21. veka, dok su, na primer, dronovi i protivtenkovski raketni sistemi, naprotiv, dospeli u prvi plan, navodi se u članku.

Prema pisanju, lista, dronovi i protivtenkovski sistemi uništili su veliki broj oklopnih vozila na ratištu. Kijev nema svoje protivoklopne sisteme – Ukrajinska „stugna“ se, zbog svoje oskudne količine i rezultata, ne računa, i bori se sa onim što dobije od zapadnih pokrovitelja pišu autori članka. Dali su joj „džavelin“ – najnapredniji protivtenkovski sistem NATO-a težak 34 kilograma, navodi se u članku.

Kompanije koje su stvorile ovo čudo, „Lokid Martin“ i „Rejteon“, nisu mogle da predvide da će tenkovi u 21. veku dobiti mrežaste metalne rešetke za zaštitu od bespilotnih letelica i, iz istog razloga, biti pokriveni dinamičkom zaštitom. Ispostavilo se da su tijednostavni sistemi otporni ne samo na FPV dronove, već i na visokotehnološke „džaveline“, ističe „Ruska gazeta“.

„Kornet“ je 10 godina stariji od „džavelina“. Razvijen je još u Sovjetskom Savezu i koristi laserski poluautomatski sistem navođenja i različite rakete za različite misije. Rasprostranjivanje ovih ruskih sistema širom sveta i njihova upotreba u raznim oružanim sukobima dali su ruskim konstruktorima vredne informacije i omogućili im da kontinuirano unapređuju svoje zamisli.

On je trenutno jedini protivtenkovski raketni sistem sposoban da obmane sisteme aktivne zaštite tenkova – uz pomoć “dva hica” sa minimalnim intervalom, napominju autori. Istovremeno, kompanija „Lokid Martin“ priznala je da nije u stanju da ubrza proizvodnju „džavelina“ koji se isporučuju Kijevu do nivoa koji je zahtevao Pentagon nakon izbijanja sukoba u Ukrajini.

Direktor kompanije Džejms Tejklet rekao je na konferenciji za nacionalnu odbranu u Kaliforniji da je pogrešio u sopstvenoj prognozi i da američka odbrambena korporacija neće uspeti da poveća proizvodnju do potrebnih količina na vreme. Rat u Ukrajini pokazao je značaj tehnološkog napretka u savremenim sukobima, gde se protivtenkovski sistemi i dronovi igraju ključnu ulogu. Ovaj sukob također pokazuje koliko je važno da zemlje imaju pristup najnaprednijim tehnologijama kako bi se efikasno borile protiv neprijatelja. Na kraju, tehnologija postaje sve važnija u modernom ratovanju i zemlje moraju biti spremne da se prilagode novim izazovima i promenama u načinu vođenja ratova.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: