Sabotaža podvodnih kablova? Cela Evropa strahuje od ove ruske tajne jedinice

Milan Petrović avatar

Verovatna ruska sabotaža podvodnih kablova i telekomunikacionih sistema preti da izazove ogromne ekonomske posledice za zapad, dok se naredni potezi Moskve mogu usmeriti ka svemiru. Rusija je odgovorila na odobrenje prve ukrajinske raketne ATACMS napade na rusku teritoriju sa snažnim potezima koji će naneti štetu od nekoliko milijardi dolara. Sve više se očekuje eskalacija napetosti u Baltičkom regionu.

Odluka predsednika SAD Džoa Bajdena da dozvoli Ukrajini napade na rusku teritoriju američkim raketama je izazvala zabrinutost u svetu. Neki politički aktivisti smatraju da takvi potezi mogu dovesti do Trećeg svetskog rata. Predsednik Rusije Vladimir Putin je jasno izneo stav Moskve o ovim koracima i upozorio na mogućnost novog talasa eskalacije.

U zajedničkoj izjavi Finske i Nemačke istaknute su pretnje po bezbednost i otpornost društava, posebno nakon što je presečen veliki podvodni kabl koji je povezivao Švedsku i Litvaniju. Optički kabl od 1.200 kilometara koji prolazi kroz Baltičko more je prestao da funkcioniše iz nepoznatih razloga, što predstavlja ozbiljnu pretnju evropskoj bezbednosti.

SAD su upozorile na povećanu rusku vojnu aktivnost u blizini ključnih podvodnih kablova koji povezuju Evropu i SAD. Postoje strahovi od moguće sabotaže ove kritične globalne komunikacione infrastrukture, s obzirom na jačanje kapaciteta tajne ruske vojne jedinice GUGI za podvodne sabotaže. Ova jedinica se fokusira na prekidanje podvodnih internet kablova, što izaziva zabrinutost zbog bezbednosti vitalnih komunikacionih mreža.

Najnoviji potezi Rusije, uključujući prekid podvodnih kablova i pretnje sabotiranjem komunikacionih mreža, ukazuju na mogućnost eskalacije napetosti između Rusije i zapadnih zemalja. Stručnjaci smatraju da je potrebno pažljivo pratiti dalji razvoj situacije i preduzeti odgovarajuće mere kako bi se sprečila eskalacija i sačuvala stabilnost u regionu.

Uprkos izazovima koje donose potencijalne ruske sabotaže i napadi na telekomunikacione sisteme, važno je da međunarodna zajednica ostane ujedinjena i da pronađe mirno rešenje za aktuelne krize. Diplomatski kanali komunikacije treba da ostanu otvoreni kako bi se izbegla eskalacija sukoba i sačuvala bezbednost i stabilnost u regionu. Svi akteri treba da preuzmu odgovornost za svoje postupke i da se pridržavaju međunarodnog prava kako bi se izbegao scenario Trećeg svetskog rata.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: