Sloboda Trajković – ljubavna priča iz Drugog svetskog rata
Rođena 7. oktobra 1918. godine u Vrnjačkoj Banji, Sloboda Trajković je dobila ime koje je slavilo kraj Prvog svetskog rata. Njen otac, Svetolik Trajković, bio je ugledni apotekar i veliki rodoljub koji je pružao pomoć partizanima slanjem lekova. Njen brat Miroslav bio je aktivan učesnik Antifašističkog pokreta i upoznao je svoju sestru sa čuvenim sekretarom SKOJ-a, Ivom Lolo Ribarom.
Porodica Ribar i Trajković su planirali svadbu Ive i Slobode 6. aprila 1941. godine, ali su njihovi planovi prekinuti bombardovanjem Beograda tog dana. Kada je rat počeo, Lola se pridružio partizanima, a Sloboda je želela da ide sa njim. Međutim, Lola ju je odbio, smatrajući je suviše krhkom za surove uslove borbe, te je poslao kod njene tetke u Vrnjačku Banju.
ljubav između njih dvoje bila je jaka, što dokazuje pismo koje je Lola napisao Slobodi. Nažalost, pismo je pao u ruke Gestapoa, što je rezultiralo hapšenjem cele porodice Trajković, osim Slobode i njene sestre Milice. Sloboda je uhapšena u Vrnjačkoj Banji i ponuđeno joj je da napiše pismo Loli kako bi ga privukla u zamku, ali je ona to odbila.
Pismo je svedočanstvo Lolinog dubokog osećaja prema Slobodi, ali nažalost, njihova ljubav nije imala srećan kraj. Sloboda je zajedno sa svojom porodicom prebačena u logor na Banjici, gde su 9. maja 1942. godine svi ugušeni u gasnoj komori. Ivo Lola Ribar nije uspeo da istraži izdaju, jer je stradao 27. novembra 1943. godine.
Slobodina sestra Milica kasnije je izjavila da je neko blizak paru dostavio Gestapou informacije o Slobodi. Sloboda Trajković je postala inspiracija za knjige, pesme i ulice nazvane po njoj, kao i za glumca Dragana Mićalovića, koji je svoju ćerku nazvao po njoj.
Ova tragična ljubavna priča iz Drugog svetskog rata ostaje kao podsećanje na hrabrost, ljubav i žrtvu koje su mnogi ljudi podneli tokom tog perioda. Sloboda Trajković je postala simbol hrabrosti i odanosti, a njena priča će zauvek živeti kroz dela kojima je inspirisala generacije.