VAŠINGTON – Sjedinjene Američke Države i Južna Koreja su održale veoma uspešan sastanak u okviru trgovinskih pregovora, kako bi razgovarali o smanjenju carina. Američki ministar finansija, Skot Besent, izjavio je da se proces odvija brže nego što je očekivao i najavio da će razgovarati o tehničkim terminima već sledeće nedelje. Ovaj sastanak se održao u Beloj kući, a Besent je naglasio značaj bilateralnog dijaloga između dve zemlje.
Pregovori su uključivali visoke zvaničnike iz obe zemlje, među kojima su bili južnokorejski ministri finansija i trgovine, Čoi Sang-mok i An Duk-geun, kao i američki ministar finansija Skot Besent i Trampov trgovinski savetnik Džejmison Grir. Južna Koreja se suočava sa recipročnim carinama koje su Sjedinjene Američke Države uvele, a koje iznose 25 odsto. Ove carine su deo šireg trgovinskog pregovora koji je pokrenula administracija američkog predsednika Donalda Trampa.
Tramp je 9. aprila uveo carine na uvoz robe iz Južne Koreje, ali je odlučio da suspenduje njihovu primenu na 90 dana kako bi se omogućili pregovori. Carine na uvoz automobila u SAD stupile su na snagu 3. aprila, a carine na određene auto-delove trebalo bi da stupe na snagu najkasnije do 3. maja. Ove mere su deo Trampove strategije zaštite domaće industrije, koja se suočava sa izazovima globalne konkurencije.
U kontekstu trgovinskih odnosa, Južna Koreja se nalazi među prvim zemljama s kojima su Sjedinjene Američke Države započele trgovinske razgovore nakon što su prošle nedelje održali prve direktne razgovore sa Japanom, još jednim ključnim azijskim saveznikom. Ova dva tržišta predstavljaju značajne partnere za Sjedinjene Američke Države, a trgovina između njih ima značajan uticaj na globalnu ekonomiju.
S obzirom na to da je Južna Koreja jedan od glavnih izvoznika automobila u Sjedinjene Američke Države, carine imaju dubok uticaj na ekonomiju ove zemlje. Prošle godine, procenjuje se da je izvoz automobila iz Južne Koreje u Sjedinjene Američke Države iznosio 34,7 milijardi dolara, što predstavlja 49,1 odsto ukupnog izvoza automobila iz Južne Koreje. Ova situacija naglašava važnost pregovora za buduće trgovinske odnose između dve zemlje.
Osim što se razgovara o carinama, očekuje se da će pregovori obuhvatiti i saradnju u oblasti brodogradnje i energije, kao i zajedničke troškove odbrane. Ove teme su od velike važnosti za jačanje strateškog partnerstva između Sjedinjenih Američkih Država i Južne Koreje.
Pregovori o carinama i trgovini su od suštinske važnosti ne samo za ekonomiju Južne Koreje, već i za američku ekonomiju koja zavisi od uvoza i izvoza robe. Očekivanja su da će pregovori dovesti do smanjenja carina i olakšanja trgovinskih barijera, što bi moglo imati pozitivan uticaj na tržišta i potrošače u obe zemlje.
S obzirom na dinamiku globalnog trgovinskog okruženja, uspešni pregovori između Sjedinjenih Američkih Država i Južne Koreje mogli bi postaviti precedent za buduće trgovinske aranžmane sa drugim zemljama. Ovaj sastanak predstavlja korak ka jačanju ekonomskih veza između dve zemlje i povećanju međusobne saradnje u ključnim oblastima.
U zaključku, sastanak između Sjedinjenih Američkih Država i Južne Koreje o smanjenju carina i unapređenju trgovinskih odnosa ukazuje na rastuću važnost bilateralnih pregovora u savremenom ekonomskom okruženju. Očekivanja su visoka, a naredne nedelje se očekuju dalji razgovori koji bi mogli doneti konkretne rezultate i uticati na budućnost trgovinskih odnosa između ovih zemalja.