SAD povukle licence američkim dobavljačima Huaweia

Milan Petrović avatar

Američka vlada nedavno je povukla nekoliko licenci kojima se američkim proizvođačima čipova omogućavalo izvoz određene robe kineskom tehnološkom gigantu Huawei. Ministarstvo trgovine nije preciziralo koje su tačno dozvole poništene, ali je ovaj potez uslijedio nakon što je Huawei predstavio računar s vještačkom inteligencijom koji pokreće čip napravljen od strane kompanije Intel.

Američki proizvođač čipova, Intel, odbio je komentirati zahtjev BBC Newsa za komentar o ovom povlačenju licenci. BBC je također kontaktirao Huawei i američkog čip giganta Kualcoma za njihovu stranu priče.

Od 2019. godine, SAD su ograničile izvoz tehnologije, uključujući kompjuterske čipove, prema Huaweiju, zbog navodnih veza s kineskom vojskom.

Ministarstvo trgovine je u utorak objavilo da su povučene određene dozvole za izvoz Huaweiju, ali nije pružilo detalje o kojim točno dozvolama je riječ. Neki američki zakonodavci kritizirali su administraciju predsjednika Joea Bidena nakon što je Huawei nedavno lansirao svoj laptop MateBook X Pro.

Huawei je već bio značajno pogođen američkim trgovinskim ograničenjima, ali je nedavno pokazivao znakove poboljšanja situacije.

Kineska kompanija je vidjela svoj procvat posebno nakon predstavljanja pametnog telefona Mate 60 Pro u kolovozu. Tijekom 2019. godine, za vrijeme predsjedanja Donalda Trumpa, američki dužnosnici su stavljanjem Huaweija na „listu entiteta“ postavili dodatne zahtjeve za izvoz tehnologije kineskoj kompaniji.

To znači da američke tvrtke trebaju dobiti dozvolu vlade za izvoz ili transfer određenih tehnologija, posebno zbog zabrinutosti da bi ih mogla koristiti kineska vojska. Ipak, u to vrijeme su neke američke kompanije, uključujući Intel i Qualcomm, dobile licence za opskrbu Huaweia tehnologijom koja nije bila povezana s 5G mrežom.

SAD su u posljednjih nekoliko godina nametnule ograničenja za nekoliko kineskih tehnoloških kompanija dok su se tenzije među dvije najveće svjetske ekonomije pojačavale. Ranije ovog mjeseca, predsjednik Biden je potpisao zakon koji bi mogao rezultirati zabranom video aplikacije TikTok u zemlji osim ako ju ne proda njen kineski vlasnik. TikTok je u utorak podnio tužbu radi blokiranja tog zakona, kako prenosi Telegraf.

Ovaj najnoviji potez američke vlade protiv Huaweija pokazuje nastavak trgovinskih napetosti između SAD-a i Kine. S obzirom na to da se situacija i dalje razvija, ostaje vidjeti kako će se ova situacija odraziti i na poslovanje drugih tehnoloških kompanija u budućnosti. Pratite naše stranice na društvenim mrežama za najnovije informacije iz svijeta tehnologije.

Milan Petrović avatar