SAD razmatra uvođenje sankcija i prema drugim izraelskim vojnim i policijskim jedinicama koje su navodno kršile ljudska prava Palestinaca, pored već najavljenih sankcija IDF bataljonu ultraortodoksnih Jevreja Necah Jehuda. Prema neimenovanim američkim izvorima, Stejt department već duže od godinu dana istražuje bataljon Necah Jehuda i druge jedinice izraelskih bezbednosnih snaga zbog navodnih kršenja ljudskih prava Palestinaca.
U decembru 2022. godine, Izraelske odbrambene snage su odlučile da premeste pešadijsku jedinicu Necah Jehuda, koja se sastoji uglavnom od ultraortodoksnih haredi Jevreja nacionalista sa okupirane Zapadne obale, kako bi izbegli kontakt sa Palestincima. Međutim, prema američkom zvaničniku, nije bilo preduzetih koraka da se određeni vojnici iz ove jedinice pozovu na odgovornost za ponovljene incidente protiv Palestinaca.
Ova vest dolazi u kontekstu već postojeće situacije u kojoj su Sjedinjene Američke Države već najavile sankcije protiv bataljona Necah Jehuda zbog kršenja ljudskih prava Palestinaca. Američka administracija je takođe najavila da će objaviti nove sankcije prema drugim izraelskim vojnim i policijskim jedinicama za slične prekršaje.
Ovo je bio prvi put da SAD koriste sankcije protiv izraelskih vojnih i policijskih jedinica zbog kršenja ljudskih prava Palestinaca, što ukazuje na promenu u pristupu administracije u Vašingtonu prema ovom pitanju. Izraelska vlada je još uvek tiha povodom ovih najava, ali se očekuje da će izraziti zabrinutost zbog mogućeg uvođenja sankcija.
Pored toga, ova vest je izazvala različite reakcije širom sveta. Dok su pojedini istakli da je važno da se kršenja ljudskih prava osude i sankcionišu bez obzira na nacionalnost ili pripadnost, drugi su upozorili da bi ovo moglo dodatno pogoršati odnose između SAD-a i Izraela, kao i situaciju na Bliskom istoku.
Neki analitičari su istakli da je važno da se kršenja ljudskih prava adekvatno istraže i sankcionišu, kako bi se osiguralo poštovanje osnovnih prava svih ljudi, bez obzira na njihovu nacionalnost ili versku pripadnost. Međutim, isto tako su upozorili da bi politika sankcija mogla imati dalekosežne posledice po odnose između SAD-a i Izraela, kao i mir na Bliskom istoku.
Takođe, postavlja se pitanje kako će ove najave uticati na buduće odnose između SAD-a i Izraela, koji su tradicionalno bili veoma bliski i saveznički, ali su se u poslednje vreme suočili sa nizom tenzija i nesuglasica. Izrael je jedan od najbližih saveznika SAD-a na Bliskom istoku, ali su odnosi između dve zemlje bili pod pritiskom zbog različitih pitanja, uključujući i pitanje palestinskih prava i teritorijalnih sporova.
U svetlu ovih dešavanja, mnogi se pitaju kakve će biti buduće posledice uvođenja sankcija protiv izraelskih vojnih i policijskih jedinica za kršenja ljudskih prava Palestinaca. Da li će ovo doprineti većem poštovanju ljudskih prava u regionu ili će dodatno pogoršati situaciju i odnose između SAD-a i Izraela, ostaje da se vidi.
U međuvremenu, ostaje otvoreno pitanje kako će Izrael odgovoriti na ove najave i da li će preduzeti korake kako bi izbegao moguće sankcije. Sa obe strane postoje strahovanja da bi ovo moglo dodatno otežati već napete odnose između SAD-a i Izraela, kao i destabilizovati situaciju na Bliskom istoku.
Sve u svemu, ovo je važan i složen razvoj događaja koji će imati dalekosežne posledice ne samo po odnose između SAD-a i Izraela, već i po situaciju na Bliskom istoku u celini. Ostaje da se prati kako će se situacija dalje razvijati i kakve će biti reakcije i posledice u narednom periodu.