Prošle nedjelje u Centralnoj biblioteci srpskih institucija u Zagrebu, održan je program Matice srpske iz Novog Sada pod nazivom „Dva veka Letopisa Matice srpske“. Program je organizirala Prosvjeta, a o Matici, njenom karakteru, programu i ciljevima u prošlosti i sadašnjosti govorili su prof. dr Dragan Stanić, predsednik Matice srpske, dr Milan Micić, generalni sekretar Matice srpske i Zoran Đerić, upravnik Srpskog narodnog pozorišta i član redakcije Letopisa. Događaju je prisustvovao i Čedomir Višnjić u ime Prosvjete.
Matica srpska je najstarije kulturno društvo srpskog naroda, osnovano 1826. godine u Novom Sadu. Cilj Matice srpske je bio razvoj kulture i obrazovanja srpskog naroda, kao i očuvanje srpskog jezika, tradicije i identiteta. Matica srpska je bila mjesto okupljanja intelektualaca, književnika, naučnika i umjetnika, te je igrala važnu ulogu u očuvanju srpske kulture i tradicije.
Letopis Matice srpske je najstariji književni časopis na svetu, osnovan 1824. godine. U ovom časopisu objavljivali su svoje radove najpoznatiji srpski književnici, filozofi, naučnici i umetnici. Letopis je bio mesto susreta i dijaloga intelektualaca, a njegova uloga u razvoju srpske književnosti i kulture je neizmerna.
Delegacija Matice srpske je također posjetila rukovodstvo Prosvjete i predstavnike srpskih institucija i organizacija u Hrvatskoj. Dogovorena je različita saradnja kroz razmenu programa, zajedničko izdavaštvo i zajednička istraživanja koja se tiču istorije srpskog naroda u Hrvatskoj. Ova saradnja ima za cilj očuvanje srpske kulture i tradicije u Hrvatskoj, kao i unapređivanje kulturnih veza između srpskog i hrvatskog naroda.
Matica srpska je kroz svoj rad i program doprinela očuvanju srpske kulture, jezika i tradicije kroz vekove. Njeni članovi su bili ključni u razvoju srpske književnosti, nauke, umetnosti i obrazovanja, te su igrali važnu ulogu u očuvanju srpskog identiteta. Kroz različite projekte, publikacije, izložbe i manifestacije, Matica srpska promoviše srpsku kulturu i doprinosi njenom jačanju i očuvanju.
U ovom programu, Matičini članovi su predstavili svoj rad i delovanje kroz vekove, te su istakli važnost očuvanja srpske kulture, jezika i tradicije u suvremenom društvu. Kroz različite tematske celine, predstavljeni su najznačajniji projekti i publikacije Matice srpske, te je istaknuta uloga ove institucije u očuvanju srpske kulturne baštine.
Saradnja između Matice srpske i srpskih institucija i organizacija u Hrvatskoj ima za cilj jačanje kulturnih veza između srpskog i hrvatskog naroda, te očuvanje srpske kulture, jezika i identiteta u Hrvatskoj. Kroz različite projekte i aktivnosti, ove institucije zajedno rade na promociji i očuvanju srpske kulture u Hrvatskoj, te doprinose jačanju kulturne saradnje između dva naroda.
Ova posjeta delegacije Matice srpske Zagrebu je bio važan korak ka jačanju kulturnih veza između srpskog i hrvatskog naroda, te očuvanju srpske kulturne baštine u Hrvatskoj. Kroz saradnju i zajedničke projekte, ove institucije doprinose očuvanju srpske kulture, jezika i identiteta u Hrvatskoj, te promociji kulturne saradnje između srpskog i hrvatskog naroda.
Na kraju, posjeta delegacije Matice srpske Zagrebu je bio važan korak ka jačanju kulturnih veza između srpskog i hrvatskog naroda, te očuvanju srpske kulturne baštine u Hrvatskoj. Kroz različite projekte i aktivnosti, ove institucije zajedno rade na promociji i očuvanju srpske kulture i tradicije u Hrvatskoj, te doprinose jačanju kulturne saradnje između dva naroda.
Saradnja Matice srpske i srpskih institucija u Hrvatskoj
Podeli vest