Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić je izjavila da će se sastati sa Toninom Piculom, stalnim izvestiocem Evropskog parlamenta za Srbiju, uprkos tome što smatra da je njegova ocena u izveštaju o Srbiji „sramota“. Ova izjava je izrečena tokom njenog razgovora za Euronews Srbija, gde je naglasila kako joj lično ne prija susret sa Piculom, ali kao predsednica Skupštine smatra da je važno razgovarati sa izvestiocima iz EU. Brnabić je kritikovala Piculov izveštaj, u kojem se navodi da Srbija nije postigla značajan ili opšti napredak, kvalifikujući taj stav kao sramotan.
Ovaj susret dolazi u trenutku kada su odnosi Srbije i Evropske unije podložni napetostima, posebno zbog pitanja poput vladavine prava, slobode medija i ljudskih prava. Evropski parlament je često izražavao zabrinutost zbog sporog napretka Srbije u tim oblastima, a Brnabić, na drugoj strani, insistira na tome da Srbija ulaže napore u reforme i da su postignuti određeni rezultati.
Brnabić je naglasila da je važno da se razgovara o ovakvim temama, čak i kada se ne slažu sa izveštajima i ocenama koje dolaze iz Brisela. Kako je istakla, dijalog je ključan za dalje napredovanje Srbije na putu ka EU. Očekuje se da će sastanak sa Piculom biti prilika da se razmene mišljenja o trenutnoj situaciji u zemlji i napretku koji je postignut u poslednjim mesecima.
Pitanja koja će biti na dnevnom redu uključuju i reforme u pravosudnom sistemu, borbu protiv korupcije, kao i unapređenje slobode medija. Ova pitanja su od suštinskog značaja za nastavak procesa pridruživanja Srbije EU, a Brnabić je izrazila opredeljenost vlade da nastavi sa unapređenjem ovih aspekata društva.
Takođe, važno je napomenuti da su odnosi Srbije i EU u poslednje vreme bili opterećeni i političkim previranjima unutar regiona, kao i situacijom na Kosovu. Vlada Srbije je često naglašavala svoj suverenitet i integritet teritorije, dok EU insistira na dijalogu između Beograda i Prištine kao ključnom elementu stabilnosti u regionu.
S obzirom na sve to, Brnabić je ukazala na potrebu za konstruktivnim dijalogom i saradnjom sa međunarodnim partnerima, uprkos različitim mišljenjima i kritikama koje dolaze iz EU. Ona je podsetila da je Srbija opredeljena za evropske vrednosti, ali da je takođe važno da se poštuju i lokalni konteksti i realnosti.
Kritika Piculovog izveštaja nije prvi put da se suočava sa negativnim stavovima iz Beograda. Mnogi zvaničnici i analitičari smatraju da izveštaji EU često ne uzimaju u obzir specifičnosti domaće politike i društvenih kretanja. Ova situacija može dodatno otežati komunikaciju između Srbije i EU, ali Brnabić je istakla da je važno ostati otvoren za razgovor i razmenu stavova, bez obzira na nesuglasice.
U zaključku, sastanak sa Toninom Piculom predstavlja značajan korak u nastojanju Srbije da unapredi svoj dijalog sa Evropskom unijom, uprkos postojanju razlika u mišljenjima. Brnabić je naglasila potrebu za konstruktivnim razgovorima i saradnjom, koja bi mogla doprineti boljem razumevanju i eventualnom napretku Srbije na putu ka članstvu u EU. Očekivanja su da će budući razgovori doneti jasnije smernice o tome kako dalje, kao i da će pomoći u prevazilaženju trenutnih izazova sa kojima se Srbija suočava na evropskom putu.