Dok se očekuje poziv za dijalog između predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kosova Aljbina Kurtija, Evropska unija se još uvek ne oglašava u vezi s ovom temom. Potreba za nastavkom dijaloga je velika, ukazuju analitičari, s obzirom na brojne probleme između dve strane, a nedavna odluka Centralne banke Kosova o ukidanju dinara je samo jedan od brojnih problema koje treba rešiti.
U Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija nedavno je održana posebna sednica, na kojoj je govorio predsednik Srbije, Aleksandar Vučić. On je izrazio zabrinutost zbog nedavnih upada kosovske policije u prostorije Privremenog organa srpskih opština i nedavnih dešavanja sa dinarom. Prethodni susreti između Vučića i Kurtija nisu dali rezultate, pa se čini da je EU veoma oprezna u organizovanju novog susreta.
Na pitanje kada se može očekivati nastavak dijaloga Beograda i Prištine, portparol Evropske komisije Peter Stano kaže da EU u ovom trenutku nema nikakve najave. Poslednji susret između Vučića i Kurtija nije se dogodio mesecima, jer su poslednji put razgovarali u Briselu u oktobru prošle godine. Tema razgovora bi trebale da budu brojne, uključujući pitanje dinara i odnosa srpske zajednice sa kosovskom vladom.
Postoji strah da će sastanak biti neuspešan, jer se prethodni susreti nisu završili nikakvim dogovorom. EU ima mehanizme za rešavanje problema sa Kosovom, ali nedostaje jedinstvo unutar EU oko tih mera. Takođe, briselski zvaničnici izražavaju zabrinutost zbog nedostatka konstruktivnosti prištinske strane. S obzirom na predstojeće izbore za Evropski parlament u junu, briselska administracija će biti usredsređena na kampanju, što znači da bi dijalog i proces normalizacije odnosa između Srbije i Kosova mogao trpeti.
Sve u svemu, trenutno je situacija između Srbije i Kosova komplikovana i potrebno je mnogo truda i pregovora sa obe strane da bi se došlo do nekakvog rešenja. EU je obezbećena svoje mehanizme za rešavanje problema, ali nedostaje jedinstvo među zemljama članicama kako bi se ovi mehanizmi primenili na Kosovu.