Naučnici su nedavno otkrili interesantan fenomen u svemiru – kometu koja putuje van solarnog sistema nakon bliskog susreta sa Saturnom. Kometu po imenu A117uUD otkrivena je u junu 2024. godine, a istraživači su uspeli da rekonstruišu njenu putanju oko Sunca. Nakon što se susrela sa Saturnom 2022. godine, kometi je promenjena orbita i sada se kreće brzinom od oko 10.800 km/h, što je četiri i po puta brže od brzine mlaznog lovačkog aviona F-16.
Ovo nije prvi put da se neko telo iz solarnog sistema putuje van granica Sunčevog sistema. Pre A117uUD, postojala je kometa C/1980 E1 (Bauel) koja je takođe napustila solarni sistem nakon susreta sa Jupiterom 1980. godine. Činjenica da su dva takva događaja zabeležena u kratkom vremenskom periodu sugeriše da su takvi susreti relativno česti.
Prilikom prvog analiziranja A117uUD, nije bilo jasno da li je ova kometa deo solarnog sistema ili dolazi iz drugog planetarnog sistema. Na primeru asteroida 1I/Oumuamua, koji je posetio solarni sistem 2017. godine, vidimo da takvi posetioci iz međuzvezdanog prostora mogu imati veoma neobične karakteristike. Oumuamua se brzo udaljio od Sunca bez klasičnog repa komete, što je izazvalo spekulacije da bi mogao biti vanzemaljska svemirska letelica.
Pored Oumuamua, još jedan međuzvezdani posetilac je kometa 2I/Borisov koji je otkriven 2019. godine. Kometu Borisov je prvi put primetio amater astronom Genadij Borisov, a ova kometa je jurila kroz solarni sistem neverovatnom brzinom od 177.000 km/h. Slično Oumuamua, Borisov je samo bio u prolazu, bez nameru da se vrati nazad.
Susret između A117uUD i Saturna je toliko uticao na orbitu komete da istraživači nisu mogli potpuno rekonstruisati njenu originalnu putanju oko Sunca. Ipak, analizom podataka utvrđeno je da nije reč o trećem vanzemaljskom posetiocu, već o kometi iz solarnog sistema koja je promenila pravac zbog bliskog susreta sa Saturnom.
Što se tiče sudbine A117uUD, ona će nastaviti svoj put ka međuzvezdanom prostoru, eventualno postajući zanimljiva astronomima neke daleke civilizacije u budućnosti. Ovaj otkrić je još jedan primer fascinantnih fenomena koji se dešavaju u svemiru i podseća nas na veličinu i tajne univerzuma koji nas okružuje.