SEBI JOŠ KAO DEČAK PROREKAO DA ĆE BITI PATRIJARH: Crkva se danas molitveno seća Svetog Evtihija Carigradskog

Milan Petrović avatar

Srpska pravoslavna crkva (SPC) danas slavi Svetog Evtihija Carigradskog, značajnu ličnost u istoriji hrišćanske crkve. Rođen u Frigiji, Evtihije je od malih nogu pokazivao sklonosti ka duhovnom životu. Njegov otac, oficir, nije mogao ni da nasluti da će njegov sin jednog dana postati ugledni patrijarh. Kao dečak, Evtihije je sa prijateljima često igrao igru u kojoj su pisali svoja imena i zanimanja na steni. Kada je stiglo vreme da on to uradi, napisao je „partijarh Evtihije“, što je predskazalo njegovu budućnost.

U tridesetoj godini postao je iguman manastira Amasijskog. Njegova mudrost i sposobnosti nisu prošle nezapaženo, pa ga je mitropolit Amasijski poslao na peti vaseljenski sabor u Carigradu. Tamo je Evtihije došao do izražaja kao značajan teolog, stekavši naklonost cara Justinijana i patrijarha Mine. Tokom dvanaest godina, Evtihije je mirno upravljao crkvom, ali je njegovo vođenje naišlo na izazove kada je car Justinijan počeo da veruje u heretičko učenje. Prema ovom učenju, Gospod Isus Hristos imao je božansko telo čak i pre vaskrsenja, što je Evtihije smatrao pogrešnim.

Evtihije je hrabro ustao protiv ove jeresi, što je dovelo do njegovog progonstva. Car ga je odveo nazad u njegov manastir, gde je proveo 12 godina i osam meseci. Tokom tog vremena, Evtihije je postao poznat kao čudotvorac, isceljujući ljude od raznih bolesti putem molitvi i pomazivanja uljem. Njegova vera i duhovna snaga privukli su mnoge vernike, koji su dolazili po pomoć i blagoslov.

Nakon smrti cara Justinijana, novi car Justin je pokazao veću naklonost Evtihiju i povratio ga na mesto patrijarha. Evtihije je ponovo preuzeo upravljanje crkvom i nastavio da širi pravoslavnu veru do svoje smrti. U svojoj sedamdesetoj godini, Evtihije se preselio u carstvo Hrista Gospoda, kome je služio hrabro i verno tokom celog svog života, 582. godine.

Na današnji dan, SPC obeležava Evtihijev dan kao podsetnik na njegovu hrabrost i posvećenost veri. U duhu ovog praznika, sveštenici naglašavaju da su suština praznika vera, radost i duhovna priprema. Ovaj dan je prilika za vernike da se duhovno okrenu, pokaju i obnove svoju veru.

U tradiciji, ovaj dan se obeležava strogošću posta. Vernici se podstiču da poste bez ribe i ulja, a čak se preporučuje da se ne jede ništa. Ovakav post nije samo fizička disciplina, već i duhovna priprema za primanje blagoslova i snage da se prevaziđu životni izazovi.

Na današnji dan, posebna pažnja se posvećuje i obredima koji se obavljaju u crkvama. Plaštanica, simbol Hristovog tela, iznosi se u toku pojanja stihovnih stihira na večernjem bogosluženju Velikog Petka. Ova tradicija ima duboko značenje i simbolizuje Hristovu žrtvu i njegovu ljubav prema čovečanstvu.

Sveti Evtihije ostavlja nasleđe koje nadilazi vreme i prostor. Njegova posvećenost veri i hrabro borba protiv jeresi inspirišu generacije vernika. Na ovaj dan, SPC poziva sve vernike da se okupe u molitvi i razmišljanju o Evtihijevoj hrabrosti, ljubavi prema Bogu i ljudima, kao i o važnosti očuvanja pravoslavne vere.

U vremenu kada se čini da su izazovi vere sve veći, primer Svetog Evtihija može poslužiti kao svetionik za sve one koji teže duhovnom rastu i jačanju svoje vere. Neka ovaj dan bude podsticaj svima da nastave da se bore za istinu, pravdu i ljubav prema bližnjima, kao što je to činio i ovaj veliki svetitelj.

Milan Petrović avatar