Branislav Petronijević, rođen 1875. godine, bio je istaknuti srpski naučnik i univerzitetski profesor, poznat po svojim doprinosima u različitim disciplinama kao što su filozofija, matematika, paleontologija i astronomija. Njegova karijera obuhvatila je prvu polovinu dvadesetog veka, a on je kao filozof i originalni mislilac ostavio dubok trag u srpskoj i svetskoj nauci.
Petronijević je studirao na Univerzitetu u Beču, gde je stekao doktorat iz filozofije. Njegov rad se fokusirao na razumevanje složenih problema u geometriji i matematici, kao i na pitanja iz oblasti nebeske mehanike. Njegova filozofska razmišljanja obuhvatala su i metafiziku, dok je u psihologiji istraživao različite aspekte ljudskog uma i ponašanja. Petronijević je takođe bio i paleontolog, doprinoseći razvoju ove naučne oblasti kroz svoja istraživanja i publikacije.
Kao član Srpske kraljevske akademije, koju je pridružio 1920. godine, Petronijević je postao jedan od vodećih naučnika u Srbiji. Godine 1948. postao je redovni član Srpske akademije nauka, što je dodatno potvrdilo njegovu reputaciju u naučnoj zajednici. Tokom svoje karijere, objavio je brojne radove i knjige, koje su postale temelj za dalja istraživanja u njegovim oblastima interesovanja.
Povodom 150 godina od njegovog rođenja, Biblioteka Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) otvorila je kamerna izložbu posvećenu Branislavu Petronijeviću. Ova izložba, koja traje od 7. marta 2025. godine, predstavlja značajan doprinos u očuvanju sećanja na ovog svestranog naučnika. U okviru izložbe izloženi su radovi i knjige akademika Petronijevića, uključujući i one sa njegovim posvetama drugim istaknutim naučnicima, kao što su Milutin Milanković, Mihailo Petrović Alas, Vojislav Mišković i Anton Bilimović. Ove posvete svedoče o njegovim profesionalnim i ličnim vezama sa drugim eminentnim ličnostima u nauci.
Izložba je osmišljena i postavljena od strane Sanje Petrović, koja je uspela da prikaže raznovrsnost Petronijevićevog rada i njegov uticaj na različite naučne discipline. U sklopu izložbe, posetioci mogu videti i fotografije iz fototeke Biblioteke SANU, što dodatno obogaćuje uvid u život i rad ovog značajnog naučnika.
Branislav Petronijević je bio ne samo naučnik, već i obrazovni lider. Njegov rad na univerzitetu doprineo je obrazovanju mnogih generacija studenata, a njegovi učenici nastavili su da razvijaju i primenjuju njegove ideje u različitim oblastima. Njegova sposobnost da poveže različite naučne discipline bila je ključna za razvoj interdisciplinarnih pristupa koji su danas uobičajeni u naučnom radu.
Petronijević je takođe bio poznat po svom humanističkom pristupu nauci. Verovao je u važnost etike i filozofije u naučnom istraživanju, što ga je činilo jedinstvenim među svojim savremenicima. Njegova filozofska razmišljanja o prirodi naučnog znanja, kao i o ulozi naučnika u društvu, ostavila su značajan uticaj na buduće generacije.
Izložba u Biblioteci SANU predstavlja priliku da se upoznamo sa životom i radom Branislava Petronijevića, te da se setimo njegovih doprinosa nauci. Njegova sposobnost da razume i istražuje složene probleme, kao i njegov humanistički pristup nauci, čine ga jednim od najznačajnijih srpskih naučnika 20. veka. Ova izložba je takođe podsetnik na značaj očuvanja naučne baštine i sećanja na velikane nauke koji su oblikovali našu prošlost i budućnost.