Sekretar za odbranu SAD Pit Hegset ponovo upozorio na prisustvo Kine na zapadnoj hemisferi

Milan Petrović avatar

Američki ministar odbrane, Pit Hegset, nedavno je izrazio zabrinutost zbog sve prisutnijeg uticaja Kine na zapadnoj hemisferi, posebno u kontekstu Panamskog kanala. Ova izjava je usledila dan nakon što je upozorio na potencijalne pretnje koje Kina predstavlja za ovaj ključni strateški put. Na bezbednosnoj konferenciji u Panami, Hegset je naglasio da kineske kompanije kontrolišu značajne delove zemljišta i infrastrukture u strateškim sektorima širom regiona.

Hegset je posebno ukazao na to da kineska vojska ima značajno prisustvo u ovom delu sveta, što dodatno pojačava zabrinutost u vezi sa bezbednošću i stabilnošću. „Ne grešite, Peking ulaže i deluje u ovom regionu radi vojne prednosti i nepoštene ekonomske koristi“, istakao je Hegset. Ove izjave dolaze usred rastuće tenzije između Sjedinjenih Američkih Država i Kine, koja sve više širi svoj uticaj u Latinskoj Americi.

U prethodnim godinama, Kina je postala jedan od ključnih investitora u Latinskoj Americi, ulažući u različite infrastrukturne projekte, rudarske resurse i energetiku. Ovaj trend je izazvao zabrinutost u Washingtonu, koji se plaši da bi kinesko ulaganje moglo dovesti do smanjenja američkog uticaja u regionu. Hegsetovo upozorenje o kineskoj vojnoj prisutnosti dolazi u trenutku kada se Sjedinjene Američke Države suočavaju sa izazovima u održavanju svog uticaja u Latinskoj Americi, što je istorijski bio njihov „dvorišni deo“.

Panamski kanal, koji predstavlja ključnu tačku za međunarodnu trgovinu, dodatno je istaknut kao područje od strateškog značaja. Kontrola nad ovim kanalom je od velike važnosti za Sjedinjene Američke Države, s obzirom na to da omogućava brži i jeftiniji transport robe između Atlantskog i Pacifičkog okeana. Hegset je naglasio da bi kinesko jačanje prisustva u ovom području moglo ugroziti američke interese i sigurnost trgovinskih puteva.

Osim vojnog prisustva, Hegset je ukazao i na ekonomske aspekte kineskog uticaja. Kineske kompanije često nude povoljne uslove za investicije, što može privući mnoge zemlje u regionu. Međutim, on je upozorio da takve investicije često dolaze uz skrivene troškove i dugoročne obaveze koje mogu dovesti do zavisnosti zemalja od Kine. Ovaj model „duga za investicije“ postao je sve prisutniji u Latinskoj Americi, gde su brojne zemlje već potpisale sporazume sa kineskim kompanijama.

Hegsetova izjava je deo šire strategije Sjedinjenih Američkih Država da ponovo uspostave svoj uticaj u Latinskoj Americi, posebno u svetlu povećanih tenzija sa Kinom. U tom smislu, Washington je pozvao zemlje u regionu da budu oprezne u vezi sa kineskim ulaganjima i da se usredsrede na diversifikaciju svojih ekonomskih partnerstava.

Ova situacija takođe ukazuje na šire geopolitičke promene koje se dešavaju širom sveta. U poslednjim godinama, Kina je uspela da se afirmiše kao globalni igrač, što izaziva reakciju drugih država, uključujući Sjedinjene Američke Države. U tom kontekstu, Hegsetove reči su poziv na budnost i strategiju kako bi se osiguralo da interesi Sjedinjenih Američkih Država ostanu zaštićeni.

U zaključku, Hegsetovo upozorenje o kineskom uticaju na Panamski kanal i šire u Latinskoj Americi ukazuje na kompleksne geopolitičke izazove sa kojima se suočavaju Sjedinjene Američke Države. Dok Kina nastavlja da jača svoje prisustvo u ovom regionu, važno je da Washington razvije strategije koje će omogućiti očuvanje njegovih interesa i bezbednosti u ključnim oblastima.

Milan Petrović avatar