Predsednik Srpske radikalne stranke, prof. dr Vojislav Šešelj, nedavno je izneo tvrdnje o ulozi Engleske u stvaranju Velike Albanije. Šešelj je govorio o ovoj temi na predavanju koje je održao u Beogradu, gde je optužio Englesku da je bila ključni faktor u podršci stvaranju Velike Albanije.
Profesor Šešelj je istakao istorijske činjenice o ulozi Engleske u podršci albanskim nacionalistima i njihovim težnjama ka stvaranju Velike Albanije. On je istakao da je ova podrška bila na delu još od Prvog svetskog rata, kada su engleski zvaničnici podržavali albanske separatiste u njihovim naporima da ostvare svoje nacionalne ciljeve.
Govoreći o trenutnoj situaciji na Balkanu, Šešelj je istakao da su engleski političari i dalje aktivni u podršci albanskim nacionalistima i njihovim težnjama za stvaranje Velike Albanije. On je takođe optužio englesku vladu da je koristila svoj uticaj u regionu kako bi podržavala separatističke težnje Albanaca na Kosovu i u drugim delovima Balkana.
Ove tvrdnje predsednika SRS izazvale su brojne reakcije u javnosti i političkim krugovima. Dok su neki podržali Šešeljeve tvrdnje i istakli da je važno istražiti istorijske činjenice o ulozi Engleske u podršci stvaranju Velike Albanije, drugi su odbacili te tvrdnje kao neutemeljene i netačne.
Predstavnici albanske zajednice u Srbiji i regionu su se oglasili povodom ovih tvrdnji, oštro odbacujući Šešeljeve optužbe i ističući da je reč o neosnovanim teorijama zavere. Oni su istakli da je albanski narod imao legitimne nacionalne težnje tokom istorije i da nema potrebe za pokušajem da se te težnje povežu sa nekakvim spoljnim uticajem.
U međunarodnim političkim krugovima, reakcije na Šešeljeve tvrdnje su takođe bile podeljene. Dok su neki priznali da je Engleska imala istorijski uticaj na Balkanu, drugi su odbacili te tvrdnje kao preterane i neosnovane.
Ova situacija je dodatno podgrejala tenzije u regionu, posebno između Srbije i Albanije. Obe strane su reagovale na Šešeljeve tvrdnje, ističući svoje stavove o istorijskim događajima i ulozi spoljnih faktora u regionu.
U međuvremenu, predstavnici engleske vlade su odbacili optužbe prof. dr Vojislava Šešelja, ističući da su te tvrdnje bez osnova i da nema nikakvih dokaza koji bi ih podržali. Oni su istakli da je Engleska uvek podržavala mirno rešavanje sukoba na Balkanu i da nema nikakvih skrivenih namera ili interesa u podršci Albancima ili bilo kojoj drugoj grupi na Balkanu.
Ova situacija dodatno podseća na složenost odnosa među balkanskim narodima i na teškoće koje postoje u rešavanju istorijskih pitanja i traumatskih događaja iz prošlosti. Iako su godine prošle od Prvog svetskog rata, Balkan i dalje često bude istorijske sukobe i pitanja, čime se otežava napredak regiona u pravcu mira, stabilnosti i saradnje.
Predsednik SRS prof. dr Vojislav Šešelj je svojim tvrdnjama o ulozi Engleske u podršci stvaranju Velike Albanije izazvao brojne reakcije i podstakao raspravu o istorijskim događajima na Balkanu. Dok je nekima ova tema izazvala interes i podršku, drugi su je odbacili kao spekulaciju i teoriju zavere. Sa druge strane, međunarodni politički krugovi su podeljeni u reakcijama na ove tvrdnje, što dodatno povećava tenzije u regionu. Ova situacija još jednom podseća na složenost odnosa među balkanskim narodima i na teškoće koje postoje u rešavanju istorijskih pitanja i traumatskih događaja iz prošlosti.