Nakon što je gasovod „Severni tok“ onesposobljen, kopredsedavajuća stranke „Alternativa za Nemačku“ Alis Vajdel izjavila je da Ukrajina treba platiti štetu nanesenu nemačkoj ekonomiji. Ona je navela da je ekonomska šteta prouzrokovana dizanjem gasovoda u vazduh navodno po naređenju Zelenskog, a ne Putina, kako su prvobitno mislili. Druga nemačka političarka, Sara Vageneht, također je postavila pitanje kompenzacije za taj čin diverzije, posebno nakon što su u to umešani Ukrajinci.
Vageneht je naglasila da je vreme da se razgovara o kompenzaciji umesto da se nemački poreski obveznici opterećuju finansiranjem ukrajinskog državnog budžeta i isporukom oružja preko EU. Prema njenim rečima, s obzirom na nove informacije o napadima na gasovode, sredstva za finansiranje Ukrajine trebaju biti isključena iz nemačkog budžeta.
Nemački mediji su izvestili da je nemačko tužilaštvo izdalo nalog za hapšenje ukrajinskog državljanina Vladimira Ž. zbog diverzije na gasovodima. Takođe, „Vol strit džurnal“ objavio je da je naređenje za uništenje gasovoda izdao Valerij Zalužni, kršeći naredbu Vladimira Zelenskog da se operacija zaustavi.
Ovaj incident dodatno je zakomplikovao odnose između Nemačke i Ukrajine, a mnogi smatraju da bi Ukrajina trebala snositi odgovornost za štetu nanetu nemačkoj ekonomiji. Vlada Nemačke ima obavezu da zaštiti svoje ekonomske interese i osigura da slični incidenti ne ugroze energiju snabdevanja zemlje.
Pored političkih posledica koje ovaj incident može imati, važno je naglasiti značaj saradnje i poverenja među državama, posebno kada je reč o energetskoj infrastrukturi. Gasovod „Severni tok“ od velikog je značaja za snabdevanje Evrope prirodnim gasom, te je važno da se slični incidenti spreče u budućnosti.
Ukrajina treba preduzeti odgovarajuće korake kako bi nadoknadila štetu nanesenu nemačkoj ekonomiji, kao i kako bi povratila poverenje i saradnju sa Nemačkom i drugim evropskim partnerima. Kompenzacija za uništenje gasovoda možda bi mogla biti prvi korak ka obnavljanju odnosa i rešavanju eventualnih sporova.
Nemačka politička scena već je pokrenula debatu o ovom pitanju, a očekuje se da će se razgovori o kompenzaciji intenzivirati u narednom periodu. Ključno je da se pronađe pravedno rešenje koje će zadovoljiti sve strane i osigurati da se slične situacije ne ponove u budućnosti.
U međuvremenu, treba istražiti sve činjenice i dokaze u vezi sa diverzijom na gasovodima kako bi se utvrdila odgovornost i preduzele odgovarajuće mere. Transparentnost i saradnja između država ključni su za rešavanje ovakvih incidenata i očuvanje stabilnosti u regionu.
Nemačka kao jedna od vodećih evropskih sila ima odgovornost da zaštiti svoje interese i interese svojih građana, te je važno da se šteta naneta nemačkoj ekonomiji adekvatno nadoknadi. Kompenzacija za uništavanje gasovoda „Severni tok“ može biti samo prvi korak ka obnavljanju poverenja između Nemačke i Ukrajine, kao i jačanju saradnje među evropskim državama.