Sindikat GSP-a odbio podršku, tvrdi da su zahtevi politički

Milan Petrović avatar

Radnici Gradskog saobraćajnog preduzeća (GSP) su sredinom prošle nedelje organizovali protest ispred direkcije GSP-a na Dorćolu, tokom kojeg su predali svoje zahteve nadležnima. Ovaj korak usledio je zbog nezadovoljstva radnika koji se protive planiranim promenama u javnom prevozu Beograda. Međutim, Samostalni sindikat GSP nije podržao protest, nazvavši zahteve „političkim“.

U početku su sindikati GSP-a izrazili podršku radnicima, ističući da zahtevi direktno utiču na budućnost javnog prevoza u Beogradu. Nadležnima je postavljen rok od sedam do deset dana da odgovore na postavljene zahteve. Zoran Stefanović iz sindikata GSP „Pravda“ naglasio je da su protest organizovali nezadovoljni radnici saobraćajnog pogona Dorćol.

Prema izjavama iz Samostalnog sindikata GSP „Beograd“, na protestu je prisustvovalo oko 60 zaposlenih, što čini jedan procenat ukupno zaposlenih, te su ga označili kao „politički skup“. Radnici su izneli četiri glavna zahteva. Prvi se odnosi na obustavu svih aktivnosti grada Beograda koje se tiču ukidanja trolejbuskog podsistema, kao i odustajanje od realizacije javno-privatnog partnerstva. Ovo partnerstvo predviđa zamenu gradskih trolejbusa privatnim elektroautobusima.

Drugi zahtev je garancija da će trolejbuski depo „Dorćol“ ostati u vlasništvu GSP-a i da neće biti ustupljen trećim licima. Treći zahtev podrazumeva hitno raspisivanje tendera za kupovinu 100 novih trolejbusa kako bi se obnovio vozni park GSP-a. Četvrti zahtev se odnosi na preispitivanje zakonitosti ugovora prema kojem su gradskim linijama i linijama sa poteza „100“, „300“, „400“ i „700“ ustupljene privatnim prevoznicima.

Zoran Antić iz Samostalnog sindikata GSP „Beograd“ izrazio je sumnju u legitimnost organizatora protesta, tvrdeći da nisu zaposleni u GSP-u. On je naglasio da sindikati imaju pravo da primaju članove koji nisu zaposleni, ali su deo iste struke. Antić smatra da prvi zahtevi nemaju veze sa pogonom Dorćol i da su koncipirani kao da iza njih stoje političari.

On je dodao da su zahtevi koje su postavili radnici skrenuli pažnju na pitanje ko ih je zapravo formulirao. U tom smislu, Antić tvrdi da radnici GSP-a imaju većinske sindikate i da nema razloga za brigu. Takođe, naglašava da grad ima pravo da odluči o zameni trolejbusa i da očekuje da će uskoro biti donesena odluka.

Udruženje građana „Vratimo trolu 28“ podržalo je protest radnika GSP-a, ali su izrazili nezadovoljstvo izjavama Antića, smatrajući da je protest organizovan isključivo od strane radnika GSP-a, a ne političkih organizacija. Oni su u saopštenju istakli da je važno obnoviti trolejbuski vozni park i zadržati depo Dorćol u okviru GSP-a.

Zahtevi radnika su usmereni ka očuvanju javnog prevoza i protiv privatizacije, a članovi udruženja smatraju da je apsurdno da sindikati ne iznose svoj stav o ovoj temi. Oni su pozvali predstavnike sindikata da objasne razloge protiv kupovine novih trolejbusa i podržavanje privatizacije.

Protest radnika GSP-a odražava dublje nesuglasice unutar preduzeća i šireg društvenog konteksta. Dok sindikati pokušavaju da uspostave svoje stavove, radnici u prevozu se bore za očuvanje svojih prava i budućnosti javnog prevoza u Beogradu. Ove tenzije ukazuju na potrebu za dijalogom i razumevanjem među svim stranama kako bi se postigla održiva rešenja koja će omogućiti razvoj javnog prevoza, a istovremeno zaštiti prava zaposlenih.

Milan Petrović avatar